Ενα ιδιαίτερο χρονικό κύκλωμα

Ηλεκτρολογικός και ηλεκτρονικός αυτοματισμός για οικιακές ή επαγγελματικές εφαρμογές.
Απάντηση
dimtzanis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 10:55
Ονομα: Δημήτρης

Ενα ιδιαίτερο χρονικό κύκλωμα

Δημοσίευση από dimtzanis »

Ενα ιδιαίτερο χρονικό κύκλωμα

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Με τα γραμμικά κυκλώματα έχω διαχρονική εμμονή. Με τα ψηφιακά έφθασα μέχρι τους μικροπροσσέσορες. Δεν τους πάω με τίποτε και ας έχουν πολύ καλλίτερες επιδόσεις από τα γραμμικά. Ως σε ένα σημείο βέβαια διότι κάπου τα γραμμικά είναι αναντικατάστατα.
Στην παραγωγή μας έχουμε αρκετούς από δαύτους αλλά έχουμε και τον κατάλληλο άνθρωπο να τους προγραμματίζει. Με τα τωρινά γεγονότα capital control και όλα τα υπόλοιπα οι δουλειές μας πήγαν στον πάτο. Και για να μην χάνω τον χρόνο μου κάθισα και σχεδίασα ένα χρονόμετρο για να αντικαταστήσουμε αυτό που έχουμε για τα τυπωμένα το οποίο λειτουργεί άψογα μέχρι τώρα με ένα νέο χρονικό πιο μάγκικο.

Βέβαια για έναν μικροπροσσέσορα αυτό θα ήταν παιχνιδάκι.

Εγώ όμως έχω προηγούμενα με τα γραμμικά κυκλώματα. Που η ένδειξη του χρόνου θα απεικονίζετε σε ένα όργανο και ο χειριστής θα ξέρει κάθε στιγμή πόσος χρόνος απομένει ακόμη και αν το θέλει να τον μεταβάλει πάνω ή κάτω. Διότι όπως ο χρόνος θα εξελίσσεται το όργανο θα κινείτε προς το μηδέν και όταν το φθάσει θα σβήνει η λάμπα της φωτογράφισης. Αν θέλουμε δε μπορούμε να προσθέσουμε π.χ. 1 λεπτό στον χρόνο που προηγουμένως είχαμε επιλέξει

Το χρονόμετρο αυτό είναι εργαλείο και μπορεί ο καθένας να το χρησιμοποίηση κατά την επιθυμία του.
Ειδικά αν κατά την διάρκεια του χρόνου που έχει ρυθμίσει υπάρχει ανάγκη αλλαγής του πάνω ή κάτω με ακρίβεια. Πράγμα που δεν κάνει κανένα άλλο χρονικό του εμπορίου. Έτσι έχω την εντύπωση αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Τώρα η ακρίβεια του χρονομέτρου είναι πολύ μεγάλη λόγω του ότι μετρά την συχνότητα του δικτύου.
Αν ειδικά τοποθετήσουμε καλής ποιότητος όργανο θα παίζουμε κάποια δευτερόλεπτα αν π.χ. έχουμε επιλέξει 12 λεπτά. Γραμμικό βλέπετε κύκλωμα.

Εγώ αγόρασα ένα 20KW Meter από την Noratex πέταξα την μονάδα μέτρησης και κράτησα μόνο το όργανο.
Το βλέπετε άλλωστε και στην φωτογραφία.

Την κατασκευή αυτή την έφτιαξα για την πλάκα μου δεν την είχαμε ανάγκη αλλά τι να πω είναι πολύ απίθανο χρονόμετρο λειτουργεί τόσο ωραία και τόσο
ακριβές που σου αρέσει να παίζεις μαζί του.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ

Πρώτον με το ποτενσιόμετρο ρυθμίζουμε τον χρόνο που θέλουμε επάνω στο όργανο.
Το χρονικό το χειριζόμαστε από τρία μπουτόν.
Το ένα ανάβει την λάμπα συνεχώς και αδιάλειπτα με σήμανση Led.
Το δεύτερο σβήνει τη λάμπα σε όλες τις περιπτώσεις και σταματά τα πάντα.
Και το τρίτο ξεκινά τον χρόνο ανάβοντας την λάμπα με σήμανση Led. ακόμη και αν η λάμπα είναι ήδη αναμμένη τότε αρχίζει ο χρόνος.
Η περίπτωση αυτή είναι πολύ χρήσιμη αν η λάμπα που έχουμε είναι ατμών υδραργύρου ή άλλης συγγενής οικογενείας διότι οι λάμπες αυτές χρειάζονται αρκετό χρόνο προθέρμανσης. Επομένως πρέπει να περιμένουμε να ανάψει καλά η λάμπα και κατόπιν να κάνουμε φωτογράφιση.
Το όργανο με τον χρόνο θα εκπίπτει και φθάνοντας στο μηδέν η λάμπα θα σβήσει.
Και εκεί τελειώνει η εργασία του περιμένοντας να κάνουμε εμείς νέα κίνηση.
Τα λεπτά που απεικονίζονται στο όργανο είναι ακριβέστατα στον πραγματικό χρόνο.
Στο δικό μου βάζοντας 20 λεπτά χρόνο και συγκρίνοντας με ψηφιακό χρονόμετρο της casio πέφτω έξω μόνο 2 δευτερόλεπτα.

Το θεωρητικό κύκλωμα τώρα είναι δύσκολο και πρέπει να παραδεχθώ ότι είναι μέχρι και δυσνόητο. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να πέσει πολύ μελέτη. Όταν όμως κάποιος έχει καλές βάσεις στα ηλεκτρονικά θα το καταλάβει ολοσχερώς. Όπως και όλα τα γραμμικά κυκλώματα έχουν μεγάλη σημασία οι τιμές των εξαρτημάτων γι΄αυτό δεν πρέπει να τις αλλάξετε αν θελήσετε να το κατασκευάσετε. Δεν είναι δύσκολο όμως σας δίνω και το PCB και αν το αντιγράψετε σωστά θα έχετε σίγουρα καλό αποτέλεσμα.

Η μετατροπή της συχνότητας του δικτύου σε τάση γίνετε με την τεχνική του digital to analog και εδώ το πετυχαίνουμε με αντιστάσεις στον μετρητή CD4040. Η συνολική διαίρεση είναι 60.000 διότι το χρονόμετρο μετρά μέχρι 20 λεπτά και αυτά έχουν 1200 δευτερόλεπτα επί 50Hz το δευτερόλεπτο = 60.000.

Για τους Op-Amp εγώ έβαλα τον LT1014 για περισσότερη ακρίβεια αλλά και ο LM324 θα εργαστεί πολύ καλά. Αν δεν έχετε αντιστάσεις 50ΚΩ να παραλληλίσετε δύο των 100ΚΩ. Όχι 47ΚΩ ή 56ΚΩ.

Ο ρελές για την λάμπα είναι μικρός εμείς θα οδηγήσουμε έναν μεγαλύτερο για την λάμπα μας γιατί είναι μεγάλη 400W.

ΡΥΘΜΙΣΗ

Η ρύθμιση του χρονομέτρου είναι απλή.
Αφού βεβαιωθούμε ότι όλα δουλεύουν καλά βάζουμε το link στη θέση 12V-Res και μετά πατούμε το μπουτόν time.
Στρίβουμε το ποτενσιόμετρο χωρίς βιασύνη full time και ρυθμίζουμε το τρίμμερ FS στο full του οργάνου (20).
Η αντίσταση R3 καθορίζει το ρεύμα του οργάνου. Το οποίο στην περίπτωσή μας είναι 1mA Full Scale.
Κατόπιν έχοντας ένα ρολόι μεταφέρουμε το link στη θέση Gnd-Res και μετρούμε 20 λεπτά ακριβώς μεταφέρουμε το link στην προηγούμενη θέση 12V-Res πάλι χωρίς χρονοτριβή. Τώρα ρυθμίζουμε το τρίμμερ TIME στο μηδέν του οργάνου ακριβώς.
Κατόπιν μεταφέρουμε το link στα δύο Gnd και τελειώσαμε. Το χρονόμετρο είναι έτοιμο να εργαστεί.
Θα δώσω όλα τα σχέδια και Θεωρητικού και Pcb και φωτογραφίες

Το κύκλωμα δεν έχει κανένα κατασκευαστικό μυστικό και σίγουρα θα δουλέψει αν το αντιγράψετε σωστά.
Το Pcb είναι Dual layer χωρίς επιμεταλλωμένη οπή γι΄αυτό έχω βάλει τα τζαμπεράκια και αν δεν μπορείτε να το κατασκευάσετε εσείς στο διαδίκτυο θα βρείτε
πολλές επιχειρήσεις που το κάνουν αρκετά οικονομικά. Δίνω και το πλάνο στο πρόγραμμα που το σχεδίασα.

Δεν έχω άλλα να γράψω και σε όποιον το κατασκευάσει του εύχομαι καλή επιτυχία.

Από την power electronics
Δημήτρης Τζανής
Συνημμένα
Timer Developer.rar
(62.85 KiB) Μεταφορτώθηκε 872 φορές
Timer In2.jpg
Timer In2.jpg (98.73 KiB) Προβλήθηκε 19606 φορές
dimtzanis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 10:55
Ονομα: Δημήτρης

Re: ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

Δημοσίευση από dimtzanis »

Δείτε και κάποιες άλλες φωτό
Συνημμένα
Timer_Developer3.jpg
Timer_Developer3.jpg (95.64 KiB) Προβλήθηκε 19593 φορές
Timer_Developer2.jpg
Timer_Developer2.jpg (101.6 KiB) Προβλήθηκε 19593 φορές
Timer_Developer1.jpg
Timer_Developer1.jpg (51.54 KiB) Προβλήθηκε 19593 φορές
dimtzanis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 10:55
Ονομα: Δημήτρης

Re: ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

Δημοσίευση από dimtzanis »

Και το σχέδιο
Συνημμένα
Timer_Developer_1.jpg
Timer_Developer_1.jpg (77.77 KiB) Προβλήθηκε 19593 φορές
dimtzanis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 10:55
Ονομα: Δημήτρης

Re: ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

Δημοσίευση από dimtzanis »

Και κάτι ακόμη
Συνημμένα
Timer_Developer4.jpg
Timer_Developer4.jpg (73.63 KiB) Προβλήθηκε 19593 φορές
dimtzanis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 10:55
Ονομα: Δημήτρης

Re: ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

Δημοσίευση από dimtzanis »

Μερικές φωτό ακόμη
Συνημμένα
Timer Out20.jpg
Timer Out20.jpg (68.7 KiB) Προβλήθηκε 19586 φορές
Timer Out10.jpg
Timer Out10.jpg (60.95 KiB) Προβλήθηκε 19586 φορές
Timer In10.jpg
Timer In10.jpg (150.87 KiB) Προβλήθηκε 19586 φορές
dimtzanis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 10:55
Ονομα: Δημήτρης

Re: ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

Δημοσίευση από dimtzanis »

Και το τροφοδοτικό
Συνημμένα
Supply Developer.JPG
Supply Developer.JPG (247.24 KiB) Προβλήθηκε 19581 φορές
dimtzanis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 10:55
Ονομα: Δημήτρης

Re: ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

Δημοσίευση από dimtzanis »

Και το PDF του κυκλώματος
Συνημμένα
Timer Developer Dual Layer.pdf
(91.68 KiB) Μεταφορτώθηκε 845 φορές
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοματισμός”