Maxima

Δεν είστε σίγουροι για την κατηγορία του δικού σας "Νέου θέματος"; Δημιουργήστε το εδώ!
Απάντηση
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Maxima

Δημοσίευση από pez »

.
Πιάσαμε και δημοσιεύουμε - μπας και εισακουστούμε : D και στήσουμε καμιά συζήτηση της προκοπής, να μάθουμε και κάτι, όπως γίνεται δηλαδή εδώ, αλλά πού; - στο Φο-Μπιζού της Μόδας - το τρισάθλιο αυτό μέσο "επικοινωνίας" με... δακτυλάκια, πράγμα που θυμίζει "συνεννοήσεις" με νεύματα σε ψευδο-προϊστορικές ταινίες, όπου (μού φαίνεται πως τα ξαναείπαμε αυτά) συνωστίζονται-στριμώχνονται-τσαλαπατούνται-στεγάζονται-και-συστεγάζονται συνωστιζόμαστε-στριμωχνόμαστε-τσαλαπατιόμαστε-στεγαζόμαστε-και-συστεγαζόμαστε καταδιαφημιζόμενοι σε πλήθος μέγα διεθνώς, με τα profiles τους μας, τις pages τους, και τα groups τους - τα δικά μας; όλα μονομελή-ή-διμελή και paused : ) - , μια σειρά σε συνέχειες για την Maxima, όπου και την βαφτίσαμε Ρομπότ
.
1 Απριλίου 2024 : Διαγραφές, Διορθώσεις και Προσθήκες
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 01 Απρ 2024, 17:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

1 - Το ΜΑΧΙΜΑ FACUPOV

Δημοσίευση από pez »

.
28 Μαρτίου 2024
.
Το ΜΑΧΙΜΑ FACUPOV * - Με αυτό το Δωρεάν Ελεύθερο Αρχαϊκό Ρομπότ Μαθηματικών που έχω Εγκαταστήσει στο του Πτωχού Convertible PC-PD μου
.
ΠΡΟΛΟΓΟΣ
.
Είμαι Άνθρωπος (Μια Ανθρώπινη Διαβεβαίωση Χωρίς Όμως Απολύτως Καμιά Αξία Πια, αφού Μέσα στο Καφενείο μας Αυτό -"Το Φο Μπιζού Μας"- είναι παντελώς άγνωστον Πια το αν πρόκειται για μια Ψευδή ή μια Αληθή Απόφανση) και Επιδιώκω, ως Αρχάριος -αλλά κάπως προχωρημένος- Χειριστής που είμαι του Ρομπότ αυτού, να Βελτιώσω τον Δικό μου, Απλοϊκό ακόμα Χειρισμό του εν λόγω Ρομπότ
.
Για αυτόν τον Σκοπό "Εμπνέομαι" 🙂 Μόνον από ΒΟΛΙΚΑ Προβλήματα που Δημοσιεύονται στο Ανοικτό Διαδίκτυο και Μόνον όταν στο Ανοικτό Διαδίκτυο είναι που Δημοσιεύονται και οι Λύσεις τους - Βολικά τα Λέω, γιατί μπορούν, λένε, να τα λύνουν Άνθρωποι - Παντελώς Άγνωστον το αν τα Βολικά Προβλήματα ή/και οι Λύσεις τους Προέρχονται από Ρομπότ ή Ανθρώπους - Παντελώς Αδιάφορον μού Είναι αν όλα αυτά είναι Αντιγραμμένα ή Πρωτότυπα - Παντελώς Αδιάφορον τέλος μου είναι αν αυτά είναι Στημένα από Ρομπότ ή από Ανθρώπους - Δεν Αντιγράφω Απολύτως Τίποτα - Αφού από Βολικά Προβλήματα είναι που Στήνω -Με Το Τσουβάλι- Δικά μου, Νέα Προβλήματα - ΆΒΟΛΑ Προβλήματα - Και Χρησιμοποιώ το Ρομπότ για να τα Λύσω - Αυτό είναι όλο
.
Και τα ξανά-γράφω όλα αυτά κι εδώ, στον Πρόλογο, διότι -όπως ήδη είπαμε- μια σχετική Δημόσια Ομολογία μου στο λεγόμενο "ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ", αποπειράθηκαν να την Θάψουν Ανωνύμως στην Αφάνεια Οι Εκεί Μέσα Αρμόδιοι Επί των Διαγραφών - Αποπειράθηκαν - Αλλά Δεν τα Κατάφεραν, όπως "Απέδειξε" 🙂 η γνωστή Αντιγραφή Οθόνης, που μόνον χάριν της πληρότητας του Προλόγου αυτού είναι που κατωτέρω Επαναλαμβάνεται - Κατάφεραν όμως έτσι να Αυτό-Αποκαλύψουν, Από Μόνοι τους, τις Μύχιες Απόψεις των - Κι Αυτή Είναι "Η Αποκάλυψη" 🙂 όπως από τα κάτω της την Δείχνει το Δάκτυλο της Κεντρικής Φιγούρας του Πολυελαίου, τον οποίο Έχουν Προς Τα Έξω Κρεμάσει
.
[ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ]
.
* FACUPOV F.romA.CommonU.ser'sP.ointO.fV.iew Το MAXIMA, καθώς και μια παραπομπή - αδιάβαστη - της τελευταίας στιγμής:
https://el.wikiversity.org/wiki/Εισαγωγή_στο_αλγεβρικό_πακέτο_Maxima
.
1 FB Public : Το ΜΑΧΙΜΑ FACUPOV
.
Εικόνα
.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_School_of_Athens
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 01 Απρ 2024, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

2 - Το Ξεκαθάρισμα

Δημοσίευση από pez »

.
29 Μαρτίου 2024
.
ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ - σε ΣΥΝΕΧΕΙΑ εκ του Προηγουμένου - Να ξεκαθαρίσουμε ΤΩΡΑ ότι το Ρομπότ Ήταν-Είναι-Και-Θα-Είναι .Α.Τ.Ε.Λ.Ε.Σ. - Το Ρομπότ μπορεί να κάνει Λάθη Λειτουργικά, που να οφείλονται σε αυτό το ίδιο, μπορεί να κολλήσει και να πρέπει να το ξεκολλήσω, και μπορεί να σταματήσει να παίζει, και να πρέπει να το κλείσω εντελώς και να το ξανα-ξεκινήσω - Το Ρομπότ μπορεί να κάνει Πραγματικά Λάθη Λογικά ή/και Πραγματικά Λάθη Μαθηματικά, που να οφείλονται σε αυτό το ίδιο - Το Ρομπότ μπορεί να κάνει Φαινομενικά Λάθη Λογικά ή/και Φαινομενικά Λάθη Μαθηματικά, που να οφείλονται σε εμένα τον ίδιο - Τέλος, μπορεί ΝΑ ΝΟΜΙΖΩ εγώ ότι το Ρομπότ κάνει Λάθη Λογικά ή/και Λάθη Μαθηματικά, αλλά αυτά να οφείλονται σε εμένα τον ίδιο, είτε λόγω των Ελλιπών μου γνώσεων στην Λογική ή/και τα Μαθηματικά, είτε λόγω των Ελλιπών μου γνώσεων στους Κανόνες Λειτουργίας του Ρομπότ, είτε λόγω των Ελλιπών μου γνώσεων στην εν τω μεταξύ μεταβολή των Κανόνων Λειτουργίας του Ρομπότ, που καθιστούν ΤΏΡΑ Μη-Λειτουργικές Διαταγές μου, οι οποίες Λειτουργούσαν ΠΡΙΝ την αλλαγή των Κανόνων Λειτουργίας του Ρομπότ.
.
Αυτή Είναι Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Κατάσταση του Ρομπότ - Όποιον ΔΕΝ του Αρέσει η Κατάσταση αυτή ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΔΩ - Εμείς Προχωράμε Παραπέρα
.
[ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ]
.
2 FB Public : ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 01 Απρ 2024, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

3 - MAXIMA FACUPOV

Δημοσίευση από pez »

.
31 Μαρτίου 2024
.
MAXIMA FACUPOV [Συνέχεια εκ του Προηγουμένου] - Έχω PD με W10E64 κι εγκαθιστώ την τρέχουσα -από τις 31 Μαΐου 2023- έκδοση του (σοφτγουερικού - για να μην παρεξηγούμεθα) Ρομπότ Maxima 5.47.0 - Για να επικοινωνήσω με το Ρομπότ, αναζητώ τις διαθέσιμες διασυνδέσεις με αυτό, που υπάρχουν την στιγμή αυτή -εγώ ξέρω 3- κι επιλέγω εκείνη που κρίνω πως σε εμένα μου ταιριάζει καλύτερα, ήτοι την κονσόλα XMaxima: Console" (console = πληκτρολόγιο και οθόνη).
.
Στο σημείο αυτό να κάνουμε μια Γερή 🙂 Παρέκβαση -Αξίζει τον Κόπο για να Καταλάβουμε Καλά το "τρεχόντως" 🙂 Κρατούν Καθεστώς Σύγχυσης ΚΑΙ Περί την Maxima, Μη Τυχόν Και Θα Πρέπει Ο Αναγνώστης Να Αποφασίσει Να Την Παρατήσει Τώρα Που Είναι Νωρίς και Πριν Μπλέξει Περισσότερο- για να πούμε πως προετοιμάζοντας για Δημοσίευση
-
από το Άθλιο αυτό Ρομπότ Κακίστης Επικοινωνίας Φο Μπιζού, που Αυτό κι αν Καλλιεργεί, Συντηρεί, και Διαδίδει την Σύγχυση ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΣ συνεχώς τα Σχόλια και ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΘΕ ΥΠΟΨΙΑ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗΣ, όπως την λένε, ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ
-
αυτές τις Προσωπικές-Ανακεφαλαιωτικές για Εμένα-Σημειώσεις, ξαναθυμήθηκα ότι σε αυτήν την έκδοση η κονσόλα Xmaxima είναι χοντρο-μπάγκυ. Οπότε, έπιασα κι έστειλα προ ολίγου στην Δημόσια Λίστα Συζητήσεών της σχετική αναφορά *
-
αυτήν που τον Νοέμβριο του 2023 είχα στείλει ιδιωτικώς, για να μην τον θίξω, στον "επιμελητή" της Έκδοσης της Maxima για τα Windows, ο οποίος, παρεμπιπτόντως, έτυχε να μένει εδώ παρακάτω, καμιά 120 χιλιόμετρα μακριά, και ο οποίος συστηματικά "ντεν γκαταλαβένει μπρε" τι του ζητάνε, κι έτσι ήταν που την έγραψε κι αυτήν στα παλαιά του υποδήματα
-
μπας και τώρα γίνει τίποτα, πράγμα που δεν το βλέπω - Καθότι η επί 10 συναπτούς μήνες παρουσία του εν λόγω χοντρο-μπάγκυ, δείχνει σαφέστατα πως "Η Κοινότητα" της Maxima φαίνεται πως κι αυτή "το έχει γυρίσει" "επί το γραφικότερον", ήτοι στην διασύνδεση "wxMaxima", κι έτσι όλα δείχνουν πως όπου νά'ναι θα μας πουν πως κάθε απόπειρα περαιτέρω βελτιώσεως της Xmaxima εγκαταλείπεται με την Xmaxima να απορρίπτεται στα σκουπίδια.
.
Μετά από αυτά , κι ενώ έχω έτοιμη "την ύλη προς δημοσίευσιν" κάτω από το περιβάλλον της διασύνδεσης "Xmaxima", διακόπτω "επί τι" την παρουσίαση μέχρις ότου να πάω να δω τι τρέχει με αυτήν την wxMaxima, που πέσανε επάνω της με τα μούτρα "να την αναπτύξουν", και να αποφασίσω αν θα συνεχίσω με αυτήν αντί της Xmaxima
.
[ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ]
.
* Εικόνα
.
Εικόνα
.
3 FB Public : MAXIMA FACUPOV
.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

4 - Το Είχαν Διορθώσει... - xMaxima 5.47.0

Δημοσίευση από pez »

.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ
ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ - 5 - Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ,
ΕΝΩ ΣΤΟ ΦΟ ΜΠΙΖΟΥ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ LINK ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΔΩ

.
MAXIMA FACUPOV 4 [Συνέχεια εκ του προηγουμένου] Οπότε, ψιλο-εγκαταλείπουμε το απωθητικά γραφικό wxMaxima και συνεχίζουμε στο "οικειότερο" Xmaxima [ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ]
.
https://sourceforge.net/p/maxima/mailman/message/58755271/

4 FB Public - : 8-) ΧΕ! ΧΕ! ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ...
.
Ξεσηκώνω:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1. In the folder where xmaxima was installed (something such as
C:\maxima-5.47.0\bin) find a text file "xmaxima" with approximately 470
kbytes (not to be confused with the xmaxima bat file which has only 1 kbyte)

2. Open that text file with "Notepad" or any other text editor (do not use Word!).

3. Find the line that says:

  (setq linel $wid)

(if you look for "linel " you will get there quickly).

4. Add a backslash and a dollar sign before linel, to make it look like this:

  (setq \$linel $wid)

5. Save the text file replacing the old version and it should work correctly now.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
... και παίζει!
.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

5 - wxMaxima

Δημοσίευση από pez »

.
Αν δεν μάς αρέσει ούτε η έκδοση της Xmaxima που είναι ενσωματωμένη στην Maxima 5.47.0, που δεν μας αρέσει αφού έχει εκείνο το Big Bug, ούτε η Xmaxima μετά την διόρθωσή της (Μέρος 4), ούτε η ενσωματωμένη στην Maxima 5.47.0 έκδοση 23.05.1 της wxMaxima, τότε η τρέχουσα τελευταία έκδοση 24.02.02 της wxMaxima που μπορούμε να βάλουμε στην θέση της βρίσκεται εδώ:

https://wxmaxima-developers.github.io/wxmaxima/

ή απ' ευθείας εδώ:

https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/releases/tag/Version-24.02.2

ή εντελώς απ' ευθείας κατεβαίνει από εδώ:

https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/releases/download/Version-24.02.2/wxMaxima-24-02.2-win64.exe

Προσοχή όμως!

Για να παίζει θα πρέπει να ενσωματωθεί κανονικά στην υπάρχουσα εγκατάσταση της Maxima 5.47.0.

= Και πώς γίνεται αυτό; - Χμ... Δεν έχω κατανοήσει πλήρως ποια ακριβώς files και από που θα πρέπει να αντικαταστήσουν ποια και που -π.χ. δεν είναι σίγουρο πως παίζουν τα "Helps" που συνοδεύουν την wxMaxima 24.02.2. Αυτό που κατάφερα μέχρι στιγμής είναι να βρω το απλούστερο, πως δηλαδή θα πρέπει να γίνει η τοποθέτηση -με τα folder εγκατάστασης να είναι τα προτεινόμενα προεπιλεγμένα- της:

C:\wxMaxima-24.02.2\bin\wxmaxima.exe

στο

C:\maxima-5.47.0\bin\

οπότε αν θέλει κανείς να κρατήσει -όπως εγώ- και την έκδοσή της 23.05.1 θα πρέπει να την μετονομάσει αυτήν πριν την εν λόγω τοποθέτηση.
.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

6 - Maxima; = "δεν είναι αυτά για μένα"

Δημοσίευση από pez »

.
[Συνέχεια εκ του προηγουμένου] To manual της Maxima είναι τεράστιο - στην τρέχουσα pdf έκδοσή της 5.47.0 έχει 1,330 pages:

Εικόνα

https://www.op4.eu/fora/hlektronika.com/20240414/s-maxima-manual-2024-04-14_163332.jpg

Αλλά δεν είναι μόνον που είναι τεράστιο, είναι και που περιλαμβάνει εντολές με ετερόκλητη σύνταξη
-
η οποία μάλλον, κατά την τρέχουσα γνώση μας, οφείλεται στο ότι ανακατεύονται ανεξέλεγκτα πολλοί προγραμματιστές, ο καθένας με τις δικές του προγραμματιστικές αντιλήψεις, κατά το κοινό αλλά μείζον πρόβλημα του "συνεργατικού" προγραμματισμού
-
που κι αν ακόμα θυμάται κανείς αορίστως πως μάλλον υπάρχει μια κατάλληλη εντολή για το συγκεκριμένο πρόβλημα που τον απασχολεί, πολύ δύσκολα ανακαλεί από μνήμης την ακριβή της σύνταξη, αλλά κι ακόμα όταν η εντολή που θα γράψει είναι πράγματι η ορθή, κι η Maxima όχι μόνον δεν διαμαρτύρεται με μηνύματα λάθους -κι αυτά δυστυχώς μάλλον ακατανόητα εν γένει- αλλά επιστρέφει και μια απάντηση που του φαίνεται σωστή, αυτός που έδωσε την εντολή δυσκολεύεται να πιστέψει πως δεν πρόκειται για κάποια μερική περίπτωση της εντολής που βγήκε από σπόντα αλλά είναι αυτή ακριβώς που θα ήθελε.

= Άρα;

- Άρα, αν και θα λέγαμε ότι όλες αυτές οι δυσκολίες είναι σύμφυτες με τον ο π ο ι ο ν δ ή π ο τ ε προγραμματισμό, επειδή στην ειδική αυτή περίπτωση έχουμε την επιπρόσθετη απαίτηση για μια-κάποια-όποια γνώση χειρισμού των μαθηματικών, "το πράγμα καταντάει βουνό", κι έτσι, αφού όλα αυτά τρομάζουν και αποθαρρύνουν τον αναποφάσιστο αρχάριο, πανεύκολα αυτός τα μουντζώνει και τα εγκαταλείπει : "δεν είναι αυτά για μένα".

= Συμπέρασμα; - Συμπέρασμα; Με την Maxima Πρέπει να Εργάζεσαι με το Manual της συνεχώς ανοικτό.

Αλλά ποιο manual; Πως ανοικτό; Εδώ έχουμε να κάνουμε με υπολογιστή και pdf
-
ή html, πολυσέλιδο ή μονοσέλιδο, για λεπτομέρειες πάμε εδώ:

https://maxima.sourceforge.io/documentation.html
-
Κι είναι αυτό το δύσκολο θέμα που βρίσκει κάποια σοβαρή ανακούφιση, ιδίως για έναν αρχάριο, με την διαδραστική wxMaxima - στην αρχική της εικόνα που ακολουθεί, δείχνουμε πως έχουμε ανοίξει και μερικά από τα σχετικά εν λόγω βοηθήματα, που αυτή διαθέτει στον χειριστή της, επιλέγοντας από το Menu της View | Sidebars:

Εικόνα

https://www.op4.eu/fora/hlektronika.com/20240414/wxmaxima-75.jpg

Βέβαια, δεν είναι ακόμη όλες οι εμφανιζόμενες επιλογές της ενεργές, αφού η ανάπτυξη ΚΑΙ της wxMaxima συνεχίζεται διαρκώς:

http://wxmaxima-developers.github.io/wxmaxima/

Κι εδώ νομίζω πως ολοκληρώσαμε την παρέκβασή μας από την συζήτηση της διαδραστικής Xmaxima: Διαλέγετε και παίρνετε!

: )

[ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ]
.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

7 - Xmaxima Βήμα-Βήμα

Δημοσίευση από pez »

[Συνέχεια από το προηγούμενο : 6 - Maxima; = "δεν είναι αυτά για μένα"]
.
Εμείς επιλέγουμε το πρόγραμμα Xmaxima ως την διεπαφή μας με το σύστημα του ρομπότ Maxima, και το τρέχουμε, οπότε βλέπουμε αυτό:

[0]
Εικόνα

Στη συνέχεια, εμείς κλείνουμε "το πίσω παράθυρο": Xmaxima: Browser "για να μην μας μπερδεύει", κι απομένουμε πια να κοιτάμε μόνον το μπροστινό παράθυρο: Xmaxima: console:

[1]
Εικόνα

όπου η διεπαφή μάς λέει συντομογραφικά με μια σειρά έξι 6 συμβόλων, τα οποία ξεκινούν με μια αριστερή παρένθεση ανοίγματος: ( πως "το σύστημα": % περιμένει στην input Είσοδό του: i την Πρώτη: 1 Διαταγή μας, οπότε και τελείωσε αυτό που είχε να μας πει με μια δεξιά παρένθεση κλεισίματος: ) ενόσω επί πλέον περιμένει να γράψουμε την Διαταγή μας μετά από ένα κενό " " και ακριβώς εκεί όπου ανυπόμονα αναβοσβήνει "ο δρομέας": "|" - ή αλλιώς, όλα αυτά μάς τα λέει με τα εν λόγω σύμβολα, που όλα τους μαζί, στην "στάνταρ" σειρά τους, φαίνονται έτσι:

(%i1) |

Και τώρα; Τι να την Διατάξουμε για να την τεστάρουμε "αν παίζει σωστά"; Κάτι από αυτά που βρίσκουμε κατά τον τρόπο που ήδη περιγράψαμε στην εισαγωγή. Και αφού στις μαθηματικής κατεύθυνσης "εφαρμογές λογισμικού" συνήθως ξεκινούν από μια δευτεροβάθμια εξίσωση, αυτό κάνουμε κι εδώ, όπου ξεκινώντας επιλέγουμε την ΒΟΛΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ εξίσωση x^2 + 3x = 10000099998 η οποία δημοσίως παρουσιάζεται από τον Vasilis Maths στο δημόσιο Φο Μπιζού group Μαθηματικό Εργαστήρι, εδώ:

Θέμα Ολυμπιάδας μικρών πέντε μηδενικά

και Διατάσσουμε την Maxima, το ρομπότ, να την λύσει πληκτρολογώντας την χαρακτήρα-χαρακτήρα στην διεπαφή, η οποία στο παράθυρό της επαναλαμβάνει έναν-έναν τους χαρακτήρες της, με προεπιλεγμένο χρώμα το πράσινο, και τερματίζοντας την Διαταγή μας με τον για τον σκοπό αυτό σύμβολο: ";":

[2]
Εικόνα

ενώ αμέσως μετά, πατώντας το πλήκτρο: [Enter]", συμβαίνουν τα εξής (μπορεί και "αστραπιαία", πράγμα που εξαρτάται βέβαια από τον υπολογιστή που χρησιμοποιούμε): το χρώμα των όσων γράψαμε, που η Διεπαφή το παρουσίαζε πράσινο, αλλάζει και γίνεται προεπιλεγμένα μπλε, κι αυτό δηλώνει πως η Maxima δεν βρήκε λάθη στην Διαταγή μας, την έκανε δεκτή, την εκτελεί, αλλάζει γραμμή στην οθόνη και με μαύρο χρώμα, αντιστοίχως προς τα ως άνω εκείνα "της εισόδου", μας λέει πως αμέσως μετά την σειρά συμβόλων output Εξόδου: ο

(%ο1) |

έχει την απάντησή της στην Διαταγή μας - η οποία βεβαίως και συμπίπτει με τις δύο 2 ορθές ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ λύσεις στην ΒΟΛΙΚΗ ΕΞΙΣΩΣΗ, όπως αυτές φαίνονται στον εν λόγω δεσμό του Φο Μπιζού:

[3]
Εικόνα

Μετά από αυτήν την επιτυχία, αλλάζουμε "ΕΛΑΦΡΟΤΑΤΑ", την Διαταγή μας αυτή, και δίνουμε στην Maxima, το ρομπότ, την ΔΙΟΛΟΥ ΒΟΛΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Διαταγή, αντί του ΒΟΛΙΚΟΥ: 10000099998, το κατά μόλις μία μονάδα μεγαλύτερο ΑΒΟΛΟ: 10000099999 :

[4]
Εικόνα

οπότε και παίρνουμε την απάντηση:

[5]
Εικόνα

η οποία όμως - ! * Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η * Ε Δ Ω * !- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ * Σ Υ Μ Β Ο Λ Ι Κ Η * ΑΠΑΝΤΗΣΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ "ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ", που ΘΑ ήταν η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΛΥΣΗ.

Και η εν λόγω απάντηση του ρομπότ είναι ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ διότι αυτή περιέχει ΤΟ * Σ Υ Μ Β Ο Λ Ο * ΤΗΣ ΡΙΖΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ -ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΝΤΑ ΑΓΝΩΣΤΗ, ΩΣ ΑΡΡΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ- "ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ" -ΕΝΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΩΝ- "ΤΙΜΗ" ΤΟΥ
-
Αλλά περί του ΘΕΜΕΛΙΩΔΟΥΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ζητήματος αυτού, όρα και τα συναφή που δημοσίως γράφουμε στην Φο Μπιζού page:

"ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ" ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ : ΑΛΛΟ "ΠΟΣΟΤΗΤΑ", ΚΙ ΑΛΛΟ "ΜΕΓΕΘΟΣ":
-
'Αλλά βέβαια για όλα αυτά ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΡΟΜΠΟΤ - ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ, που ΈΤΣΙ Ο ΔΙΑΤΑΞΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ το ρομπότ :

ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Σ Υ Μ Β Ο Λ Ι Κ Α.

Διατάσσουμε λοιπόν την Maxima, το ρομπότ, να μας δώσει τώρα και μια "χειροπιαστή", πρακτική, ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ της ΑΡΡΗΤΗΣ λύσης:

[6]
Εικόνα

κι αυτό απαντά:

[7]
Εικόνα

Και τι θα γινόταν αν αντί της "παρεμβολής" της Συμβολικής Λύσης, Διατάσσαμε το ρομπότ να μάς δώσει την Αριθμητική;

[8]
Εικόνα

και το ρομπότ μας απαντά:

[9]
Εικόνα

Για να το δούμε καλύτερα αυτό - έχει ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ- διότι μας "Ανοίγει την Πόρτα" των Πάντα Ρητών Αριθμητικών Προσεγγίσεων από το ρομπότ - ! ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ * Ω Ρ Ε Σ * ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΛΥΒΙ - ΚΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ...


: D

[ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ]
.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

8 - Και με Maxima, μετά την Mathematica, οι Λύσεις των Θεμάτων στις Εξετάσεις Ιουνίου 2021 στο Μαθηματικό Θεσσαλονίκης

Δημοσίευση από pez »

.
[Συνέχεια εκ του προηγουμένου : 7 - Xmaxima Βήμα-Βήμα]
pez έγραψε: 15 Ιουν 2021, 11:41 Συμβολικές Γλώσσες Προγραμματισμού - Μικρή Επίδειξη
Χαίρετε! Εδώ και πάρα πολλά χρόνια αναζητούσα μια καλή ευκαιρία για να υποχρεωθώ να ασχοληθώ συστηματικά τόσο με την Mathematica, με την οποία, θυμίζω, καταφέραμε πριν από 25 χρόνια να στήσουμε, για πρώτη φορά, τα πολύτιμα, όπως αποδείχθηκαν στην κατάσταση έκτακτης ανάγκης της τελευταίας διετίας, Εξ Aποστάσεως Εκπαιδευτικά Εργαστήρια Εικονικής Πραγματικότητας στο ειδικό μας αντικείμενο Κεραίες, όσο και με την Maxima, την οποία θυμίζω επίσης ότι χρησιμοποιήσαμε για την έκθεση της Εκτίμησης της Αβεβαιότητος των Μετρήσεων με τον Αναλυτή Δικτυωμάτων, με απώτερο σκοπό μια συγκριτική μελέτη των τρεχουσών δυνατοτήτων τους κάτω όμως από συνθήκες γενικότερες εκείνων των ειδικών μας ενδιαφερόντων ...
1 https://acomelectronics.com/forum/viewtopic.php?p=1419#p1419
.
pez έγραψε: 17 Ιουν 2021, 10:34 15 - Με Maxima 5.45.0
Δεν θα πούμε πολλά. Αφού Το Πράγμα Μιλάει Από Μόνο του ...
2 https://acomelectronics.com/forum/viewtopic.php?p=1433#p1433
.
pez
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

9 - Κι από την Maxima, στην Τεχνητή (Απο-)Νοημοσύνη

Δημοσίευση από pez »

.
- "Πλέον ειδικοί ημών" θα μας πουν σε τι ακριβώς συνίσταται η διαφορά καθώς και - ιδίως! - το πλεονέκτημα στους λογαριασμούς "με Τεχνητή" -για εμάς σταθερά : Από- "Νοημοσύνη", από εκείνους με την -θα την λέγαμε : Λογισμική- Αριθμομηχανή - Κι έτσι, περιοριζόμαστε απλώς να υποδείξουμε την -για εμάς "πρώτη"- εμφάνιση του ακόλουθου ισχυρισμού:

Εικόνα

http://drhuang.com/science/mathematics/software/

= Αν θα της διαθέσουμε τον χρόνο μας; - "Άγνωστον"! - τουλάχιστον μέχρι την στιγμή αυτή... : )
.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατάκτως ερριμμένα θέματα προς κατηγοριοποίηση”