Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Ψηφιακά κυκλώματα που δεν εντάσσονται στις παραπάνω κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 21:51
Ονομα: Γιώργος
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από GeorgeVita »

Ντίνο, η τελευταία πρότασή σου είναι ισοδύναμη με απλή σύνδεση της γείωσης (παρακάτω, 1=2):

Εικόνα

1: Στη θετική ημιπερίοδο θα λειτουργεί η D1, έστω και με πτώση τάσης Vf=1V, στην αρνητική ημιπερίοδο θα λειτουργεί η D2, πάλι με πτώση τάσης Vf=1V και ο πυκνωτής θα εξομαλύνει τις μικρομεταβολές Vf,
2: Συνδέεις απ' ευθείας GND <-> GND και είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα.

Στο θέμα του ground loop, καλύτερα να απομονώσεις τα κυκλώματα μικρής κατανάλωσης (λ.χ. audio mixer, όργανο ελέγχου, κλπ) παρά το παλαιό desktop. Αν είναι PC μικρότερης κατανάλωσης (λ.χ. laptop), επιλέγεις αυτά με τροφοδοτικό χωρίς γείωση. Ολα τα παραπάνω θα ισχύουν για ground loop λόγω γειώσεων πρίζας. Αν ο θόρυβος είναι παρασιτικές ραδιοσυχνότητες (θέματα EMC), θέλεις καλύτερο τροφοδοτικό ή επιπλέον θωράκιση.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

ευχαριστώ Γιώργο..δεν το είχα σκεφτεί....το έχω ήδη στον υπολογιστή και δουλεύει...
Να βάλω ένα παρόμοιο κύκλωμα και στο σταθμό λέω...λέω...
περιμένω και το ADUM4160 για πλήρη απομόνωση..
Μιλάμε..
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Προστασία από Ηλεκτροπληξία

Δημοσίευση από pez »

SeAfasia έγραψε: 05 Δεκ 2021, 18:57 το έχω ήδη στον υπολογιστή και δουλεύει...
.
Άντε καλά. Να το επαναλάβω με άλλα λόγια. Εντάξει. "Δουλεύει". Τι θα πει "Δουλεύει"; Για εμένα "Δουλεύει" θα πει: "Τώρα, και τακτικά, που ΔΕΝ Δουλεύει". Και ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ διότι ΔΕΝ υπάρχει ΤΩΡΑ διαρροή από την Live Line 220 VAC προς το σασί. Καθότι ο αγωγός γείωσης ασφαλείας είναι για την ΕΚΤΑΚΤΗ περίπτωση ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ από τέτοια διαρροή. Αν λοιπόν κάποτε χρειαστεί -που αχρείαστο να είναι- ΘΑ Δουλέψει ΤΟΤΕ; Και πόσο ΓΡΗΓΟΡΑ θα δουλέψει; Δεν το γνωρίζουμε. Έτσι, συμπέρασμα δικό μου: εγώ όχι μόνον ΔΕΝ παρεμβάλλω απολύτως τίποτε ΕΚΕΙ αλλά επιπλέον ελέγχω ξανασφίγγοντας τον αγωγό γείωσης ασφαλείας, που ήδη υπάρχει εκεί, επάνω στο σασί. Ενώ, σε κάθε περίπτωση ιδιοκατασκευής, σφιχτοδένω με μεταλλική ανοξείδωτη βίδα, που να δέχεται παξιμάδι -ή πως αλλιώς την λένε αυτήν-, με ανοξείδωτη ροδέλα ή/και με ανοξείδωτο σφιχτιράκι ή/και με ανοξείδωτο γκροβεράκι -ή πως αλλιώς τα λένε αυτά τα τελευταία δύο- καθώς και με ΔΥΟ ανοξείδωτα παξιμάδια συγκράτησης, τα οποία όλα αυτά τα σφιχτοσφίγγω επάνω σε ανοξείδωτο, άβαφο, ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΓΥΜΝΟ ΣΑΣΙ. Ή με άλλα λόγια: όλα αυτά να είναι τέτοια που να ΜΗΝ σκουριάζουν. Και τέλος με το οργανάκι -κι αφού πρώτα εννοείται πως έχω ήδη ελέγξει προσεκτικά : ΚΑΙ την πρίζα, ΚΑΙ το φις, ΚΑΙ LIne-στον-Line-στον-Line τον-Live-στον-Live-στον-Live- ξαναελέγχω και τους τρεις αγωγούς ανά δύο, το όλον τρεις φορές.
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 05 Δεκ 2021, 23:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
χμ... όπου λανθασμένα έγραψα μέχρι τώρα σκέτα "line" άντε να πάω να βάλω τώρα ορθά: σκέτα "live" ή "live line" ή "phase line" ή "live wire" ή "hot line", ή δεν ξέρω άλλο τι με line ή αγωγό ή wire ή conductor- όπως έρθει
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 06 Δεκ 2021, 00:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

..
Δεν έχω αλλάξει κάτι στο εσωτερικό του PSU που ανήκει στο PC....ένα 1ο βήμα δλδ απλά μια "δοκιμή" του εν λόγω " κυκλώματος ΠΡΙΝ παραλάβω το Module ADUM4160 Πέτρο,θέλω να διαπιστώσω κατά πόσο σε πραγματικό χρόνο πως ας πούμε "σπάει" τη γείωση μεταξύ του PSU τού υπολογιστή και του πομποδέκτη....που ίσως να ωφείλονται λέω..λόγω ground loops ο "βομβος" (πιθανόν λοιποί θόρυβοι "φάντασμα") στο sound inteface που χρησιμοποιώ για Digi Modes...αργότερα,έτσι ώστε να στήσω αργότερα μια μοναδική γείωση με 3 ράβδους γείωσης ΜΟΝΟ για το τροφοδοτικό και τον πομποδέκτη μου....Τώρα,το 2ο βήμα,όσον αφορά την απομόνωση των USB του υπολογιστή περιμένω να δω τα αποτελέσματα με την χρήση του ADUM4160...
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
κι αν -δεν ξέρω πως θα το διαπιστώσεις- "σπάει", (ό,τι είναι αυτό που θα σπάσει τέλος πάντων, διότι όπως σου είπα, παρά την κατανόηση για μερικά από τα επί μέρους, για το όλον εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω περί τίνος ακριβώς πρόκειται ) μετά, αν επιτρέπεται να ρωτήσω, τι θα την κάνεις την συγκεκριμένη ιδιοκατασκευή Κώστα;
.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

https://www.nonstopsystems.com/radio/he ... nterfacing
να πάρεις μια ιδέα Πέτρο.... ;) ;)
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

SeAfasia έγραψε: 06 Δεκ 2021, 15:50 https://www.nonstopsystems.com/radio/he ... nterfacing
να πάρεις μια ιδέα Πέτρο.... ;) ;)
ευχαριστώ πολύ Κώστα αλλά εννοούσα το απλό κυκλωματάκι 2 διοδάκια + 1 πυκνωτής
.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

ναι..θα σου πω πληρέστερα ότααν προσθέσω ένα ίδιο στην άλλη γραμμή 220 volts..
...μη λέω λόγια του αέρα..
;) ;)
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Μόλις έπεσα επάνω στο κείμενο:

Understanding Ground Loops – Application Note

που συμπεριλαμβάνει τα επόμενα, τα οποία μού φαίνεται πως είναι Λογικά και όχι μόνον υποστηρίζουν αλλά ενισχύουν έτι περαιτέρω τις επιφυλάξεις που ανέφερα παραπάνω για την ταχύτητα ανταπόκρισης αυτού του συγκεκριμένου κυκλώματος -το "πόσο ΓΡΗΓΟΡΑ θα δουλέψει", δηλαδή, για την Ασφάλεια του Χρήστη/Χειριστή της συσκευής, σε περίπτωση άμεσης διαρροής από τον Ενεργό Αγωγό προς το Μεταλλικό Σασί-, το οποίο θέλει να παρεμβάλει ο Κώστας στον Αγωγό Ασφαλείας/Προστασίας Γείωσης -και μάλιστα αμέσως μετά την πρίζα, δηλαδή σχεδόν καθ' όλον το μήκος του- αφού αυτά που επισημαίνει ισχύουν ακόμα και αν ΔΕΝ το παρεμβάλλει:

"Ground Mythology

A universal concept taught in technical schools and engineering colleges is that “ground” is always zero volts, can infinitely soak up electrical current and harmlessly dissipate the current instantly. A perfect ground, however, is a laboratory abstraction and does not exist in the real world."

Με την ευκαιρία μάλιστα αυτή νομίζω πως πρέπει να υποδείξω επί πλέον και το ακόλουθο σχετικό video:

How NOT To Blow Up Your Oscilloscope!, με auto-generated subtitles την στιγμή αυτή εδώ ,

όπου το δικό μας σχόλιο: "It seems to me that it is more appropriate to interchange the EARTH and FRAME CHASSIS symbols: https://roymech.org/Useful_Tables/Drawing/Electical_Control_symbols.html" - Symbols for Earth - :

Εικόνα

φαίνεται πως δεν του άρεσε που ήταν σωστό, καθότι, όπως είδα σήμερα, αντί να παραδεχθεί το λάθος του πήγε και το έσβησε.

Οπότε, δοθείσης της ευκαιρίας αυτής, ας μου επιτραπεί να τονίσω ότι σωστά το σύμβολο EARTH υποδεικνύει μια ένωση προς σημειακή γείωση -με εικόνα 6 οριζοντίων παραλλήλων γραμμών που ισαπέχουν μεταξύ τους, είναι συμμετρικές ως προς την κατακόρυφο, και ελαττώνονται κατά μήκος βαθμηδόν προς τα κάτω, η οποία παραπέμπει στην διείσδυση (χάλκινου) πασσάλου στο έδαφος-, όπως και σωστά επίσης το σύμβολο FRAME CHASSIS υπονοεί μια ένωση προς εκτεταμένη γείωση -με εικόνα 1 οριζοντίου γραμμής, που υπερκαλύπτει τις 3 ενωμένες με αυτή, και ισαπέχουσες μεταξύ τους, πλάγιες προς τα κάτω αριστερά, η οποία οριζόντιος παραπέμπει στην ακαθόριστου μήκους και γενικότερα έκτασης και μορφής (μεταλλική) επιφάνεια του "πλαισίου"-ή-"σασί" -μάλλον, παρά του "πλαισίου σασί", αφού και τα δύο ονόματα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους μιας και μάλλον σημαίνουν και τα δύο αυτά ένα πράγμα και το αυτό.

Εικόνα

Έτσι, ο λαλίστατος αυτός -αλλά κατά τα άλλα επιτυχημένος- παρουσιαστής έχει ολοφάνερα μπερδέψει εδώ τον συμβολισμό της EARTH με τον συμβολισμό του FRAME CHASSIS συμβάλλοντας δυστυχώς και αυτός στην συντήρηση της συγκεκριμένης σύγχυσης.


Συμπερασματικά, το περιεχόμενο του εν λόγω video είναι μάλλον αυτό που σχετίζεται με το δικό μου πρόβλημα -με το μισό ή το ολόκληρο της τάσης που εμφανίζεται μεταξύ των σασί δύο συσκευών- το οποίο και ανέφερα από την πολλή αρχή εδώ στις 02 Νοέμ 2021, 13:46.
.
Προσθήκη - 21 Δεκεμβρίου 2021
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπά ψηφιακά κυκλώματα”