Χρήση software EMC2

Προβληματισμός, προτάσεις και λύσεις για "αναβάθμιση" του Η/Υ σε εργαλείο παραγωγικότητας!
Λειτουργικά συστήματα, Backup/Recovery, χρήση του hardware I/O.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manolena
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 02 Φεβ 2014, 16:45
Ονομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από manolena »

Καλή σας μέρα!

Εδώ και καιρό, ωριμάζει σιγά σιγά η σκέψη για την κατασκευή ενός CNC για ελαφρές εργασίες, μικρού -σχετικά- μεγέθους. Η οδήγησή του γίνεται μέσω ειδικού λογισμικού που μετατρέπει CAD αρχεία σε G-Code, μέσω παράλληλης (η πλειονότητα), ή USB (πολύ λίγες εξαιρέσεις) θύρας. Μετά απο αρκετό διάβασμα, συμπαίρανα πως ένα αξιόλογο, αξιόπιστο και ελαφρύ λογισμικό, είναι το EMC2 που τρέχει υπό Linux Ubuntu και υπο άδεια γενικής χρήσης GNU GPL v.2. Αυτό που ανακάλυψα επίσης ψάχνοντας, μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Linux, είναι πως μπορεί κάποιος να φορτώσει την πλατφόρμα σε USB stick και να το τρέξει ως bootable device σε έναν υπολογιστή ως δοκιμαστικό. Δεν ξέρω αν ο διαχειριστής μας εδώ, ως ειδικότερος, έχει κάποια άποψη για το αν η πλατφόρμα Linux Ubuntu + EMC2 σε try mode είναι εξίσου λειτουργική με μια που είναι κανονικά εγκατεστημένη σε σκληρό δίσκο.
Υπολείπεται βέβαια πολύ διάβασμα αλλά και εξακρίβωση όλων των παραπάνω δια της δοκιμής. Θα ήθελα αν είναι εφικτό, κάποιες ιδέες ή σημαντικά σημεία άξια προσοχής.

Χαιρετώ,
Μάνος
My way of learning is trial and error.
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 21:51
Ονομα: Γιώργος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από GeorgeVita »

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα: http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.p ... wledgeBase

Εικόνα

τώρα το ονομάζουν LinuxCNC (http://www.linuxcnc.org/), η πρόσφατη έκδοση είναι βασισμένη στο Ubuntu 10.04 LTS άσχετα αν το νεώτερο Long Tern Support Ubuntu είναι το 12.04. Αυτό δεν είναι σοβαρό πρόβλημα μιας και στα σύγχρονα Ubuntu έχουν μπερδευτεί λίγο για την πορεία του, ωθούνται προς τις καταναλωτικές μορφές (smart phone, smart TV) παρά προς το παραγωγικό PC! Η έκδοση 10.04 είναι η τελευταία με κλασικό περιβάλλον εργασίας. Σημαντική είναι και η αναφορά: "Note: Do Not upgrade Ubuntu from the installed version as it will prevent LinuxCNC from working.", προφανώς εννοούν να περιμένεις να το φτιάξουν πρώτα...

Μπορείς να δοκιμάσεις το custom Live-CD τους (κατεβάζεις το ISO και το "καις" ως image στο CD).
Ενδιαφέρουσα διαδικασία είναι να έχεις ένα "persistent USB" το οποίο σου δίνει δυνατότητες αποθήκευσης επάνω του.
Ακολουθώ τις οδηγίες στο http://www.linuxcnc.org/index.php/download και σε ενημερώνω για τις εναλλακτικές επιλογές.
Άβαταρ μέλους
manolena
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 02 Φεβ 2014, 16:45
Ονομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από manolena »

OK Γιώργο, σίγουρα με δικές σου κατευθύνσεις θα είναι πιο απλά τα πράγματα.

Ωστόσο, έκανα το εξής γιατί ήμουν περίεργος: ακολούθησα τις οδηγίες της σελίδας

http://www.ubuntu.com/download/desktop/ ... on-windows

αφού κατέβασα το .iso file της έκδοσης Ubuntu 10.04, έφτιαξα ένα USB stick με ready to run το λειτουργικό.
Το ωραίο είναι πως ρυθμίζοντας το pc να boot-άρει απο USB, έχεις επιλογή "δοκιμαστικής" λειτουργίας χωρίς εγκατάσταση
και με ήδη κατανεμημένο χώρο στο flashάκι για τις δικές σου αλλαγές, όπως ακριβώς προτείνεις.
Τώρα λοιπόν τα Ubuntu τα έχω μαζί μου παντού!
My way of learning is trial and error.
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 21:51
Ονομα: Γιώργος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από GeorgeVita »

Αν χρησιμοποιήσεις το LinuxCNC .iso στη θέση του τυπικού Ubuntu .iso πρέπει να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
Αυτό θα δοκιμάσω εγώ και απλά θα ψάξω αν λειτουργεί η δυνατότητα δημιουργίας USB read/write ("persistent").

edit:
Φαίνεται να λειτουργεί σωστά το persistent USB, δεν είναι εφικτή η πλήρης ενημέρωση του Ubuntu από το Update Manager, αλλά υπάρχει έμμεσος τρόπος ενημέρωσης του LinuxCNC με:

- συνδέεσαι στο internet
- System > Administration > Synaptic Package Manager
- click στο Reload
- γράφεις linuxcnc στο παράθυρο Quick Search
- δεξί click και "Mark for Upgrade" στα linuxcnc και linuxcnc-doc-en
- click στο Apply

Ετσι θα έχεις το τελευταίο version μόνο στο linuxcnc.

Ελληνικά βάζεις με:
- System > Preferences > Keyboard > Layouts > Add > Country=Greece > Add
και ρυθμίζεις τα κουμπιά για την εναλλαγή πληκτρολογίων με:
- System > Preferences > Keyboard > Layouts > Options > Key(s) to change Layout

Τα προγράμματα και το documentation είναι στο Applications > CNC

Καλές δοκιμές!
Άβαταρ μέλους
manolena
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 02 Φεβ 2014, 16:45
Ονομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από manolena »

Πολύ ωραία, ήδη έλεγξα οτι είναι μάλλον σωστή η λειτουργία του συστήματος όπως κι εσύ
την περιγράφεις. Αυτό που θα κάνω τώρα είναι μια κανονική εγκατάσταση σε έναν παλιό
COMPAQ Presario 710 (του 2002) βασισμένο σε μια CPU AMD Duron 1 GHz. Επειδή βλέπω
οτι είναι πολύ ελαφριά πλατφόρμα, έχω την εντύπωση οτι θα το πάει μια χαρά. Μεγάλο
πλεονέκτημα επίσης είναι και η ύπαρξη παράλληλης θύρας για την μετέπειτα οδήγηση.

Αυτό που δεν καταφέρνω προς το παρόν στην παρούσα φάση με το λειτουργικό απο το
USB flash, είναι να ρυθμίσω την ασύρματη σύνδεση στο internet μέσα απο ένα USB
Vodafone modem. Αν τα βρώ σκούρα, θα ξαναρωτήσω.

Ευχαριστώ,
Μάνος
My way of learning is trial and error.
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 21:51
Ονομα: Γιώργος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από GeorgeVita »

manolena έγραψε:... Αυτό που δεν καταφέρνω προς το παρόν στην παρούσα φάση με το λειτουργικό απο το
USB flash, είναι να ρυθμίσω την ασύρματη σύνδεση στο internet μέσα απο ένα USB
Vodafone modem. Αν τα βρώ σκούρα, θα ξαναρωτήσω.
Μερικά 3g modems λειτουργούν αμέσως άλλα κάποια μετά από πολύ παίδεμα.
Δώσε μου τον κατασκευαστή και το μοντέλο να ψάξω.
Αν έχεις χρόνο διαβάζεις: google search "3g modem GeorgeVita"
και πριν δοκιμάσεις τις ιδέες ρωτάς.
Άβαταρ μέλους
manolena
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 02 Φεβ 2014, 16:45
Ονομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από manolena »

To modem είναι το Κ4505 της Huawei. Διαβάζω αύριο τις οδηγίες σου λόγω λήξης χρόνου (!) και
ταυτόχρονα κλείνοντας, βρήκα και αυτό εδώ:

sudo aptitude install usb-modeswitch
sudo usb_modeswitch -v 0x12d1 -p 0x1521 -M \


Γράφοντάς το στο terminal, "γυρνάει" με το ζόρι σε modem τη συσκευή, απο USB Mass Storage device που αυτή
θέλει να παρουσιάζεται στο σύστημα για την εγκατάσταση του σχετικού με την ασύρματη σύνδεση λογισμικού.

Θα τα δώ λοιπόν αύριο, μόλις βρώ λίγο χρόνο. Ευχαριστώ και πάλι,

Μάνος
My way of learning is trial and error.
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 21:51
Ονομα: Γιώργος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από GeorgeVita »

manolena έγραψε:To modem είναι το Κ4505 της Huawei...
Το Huawei E169 που έδινε παλαιότερα η Wind λειτουργεί αμέσως, χωρίς προβλήματα με το Live του LinuxCNC.
Εφόσον δεν έχεις κάνει κανονική εγκατάσταση, δεν έχει νόημα να λύσεις το πρόβλημα "ακροβατικά" γιατί μπορεί να λειτουργεί με απλό Ubuntu system update που δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο Live-USB. Είναι όμορφο να λύνεις σταυρόλεξα (3g -> linux) αλλά αυτό δεν είναι cnc! Κάθε μέρα η ZTE και η Huawei γεμίζουν την αγορά με νέα modems, μην τρέχεις πίσω τους. Αν δεν βρεις 3g modem να λειτουργεί "plug in & go" καλύτερα να σου δανείσω το δικό μου και να ασχοληθείς με τα μοτεράκια...
Άβαταρ μέλους
manolena
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 02 Φεβ 2014, 16:45
Ονομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Χρήση software EMC2

Δημοσίευση από manolena »

OK, ελήφθη, νομίζω οτι είναι η καλύτερη προσέγγιση. Ωστόσο, ο χρόνος που έχω μπορεί να διατεθεί για εξερεύνηση
του λειτουργικού, που απο ό,τι φαίνεται, "αγοράζει" μετοχές στα μάτια μου!
My way of learning is trial and error.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο Η/Υ ως εργαλείο παραγωγικότητας!”