Kicad libraries

Σχεδιαστική σουίτα προγραμμάτων για θεωρητικό και πλακέτα, Open Source για Linux, Windows, Apple OS.
Απάντηση
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Kicad libraries

Δημοσίευση από SeAfasia »

Ανοίγω το θεμά που αφορά τις βιβλιοθήκες εξαρτημάτων ή Third Party Libraries όπως αναφέρονται εδώ:
http://kicad-pcb.org/libraries/third_party/
ή εδώ:
http://kicad-pcb.org/libraries/download/
Μια ερώτηση από μέρους μου,γιατί έχω μπλεχτεί,που θα τοποθετηθούν όλα αυτά τα αρχεία και σε ποιά διαδρομή του Kicad;
Ευχαριστώ...Ντίνος.. ;)
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 21:51
Ονομα: Γιώργος
Επικοινωνία:

Re: Kicad libraries

Δημοσίευση από GeorgeVita »

Γειά σου Κώστα!

Εγώ βάζω τις επιπλέον βιβλιοθήκες σε δικό μου directory και κάνω προσθήκη σε κάθε νέο project τόσο στο schematic όσο και στο PCB layout.

Eeshema: Preferences > Manage Symbol Libraries > Append Library
Pcbnew: Preferences > Manage Footprint Libraries > Append Library

... δείχνω το directory που τις περιέχει.

Ενα πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι οι κοινές ονομασίες. Αν έχεις δική σου βιβλιοθήκη με "R" ενώ υπάρχει και σε άλλη βιβλιοθήκη εξάρτημα "R", για να προτιμηθεί το δικό σου σχήμα πρέπει να κάνεις "MOVE UP" τη δική σου βιβλιοθήκη. Εγώ απλά βάζω ονόματα με επίθεμα δικό μου, π.χ. Re, Ce, CPe ή Rgv, Cgv, CPgv κ.λπ.

Αρκετές φορές, όταν έχω όρεξη, φτιάχνω τα εξαρτήματα με γνώριμο και "αγαπητό" τρόπο.
Βλέπε το θέμα "Κάτι μου θυμίζει! (Your schematic seems familiar)"

... αλλά δεν έχω δοκιμάσει τη συμβατότητα με το v.5.0 ούτε έχω τα αντίστοιχα μοντέλα 3D.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Kicad libraries

Δημοσίευση από SeAfasia »

ευχαριστώ GeorgeVita,
έκανα unzip τις βιβλιοθήκες των digi-key και sparkfun πως τις ενσωματώνω στην διαδρομή του Kicad;
Εν τω μεταξύ υπάρχει οδηγός που το δείχνει στο kicad-pcb.org αλλά δεν μπορώ να το βρω....
Το ψάχνω και θα ανεβάσω info..
Απάντηση

Επιστροφή στο “KiCad”