Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Ψηφιακά κυκλώματα που δεν εντάσσονται στις παραπάνω κατηγορίες.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
μάλιστα! - ευχαριστώ πολύ! - φαίνεται πραγματικά αξιόλογο και θα προσπαθήσω να το μελετήσω - και με την ευκαιρία, για τον "βόμβο του δικτύου", σκέφθηκα πως επειδή Τον Καιρό Της Πειρατείας εμφανιζότανε στην ακρόαση της εκπομπής, θα πρέπει να διακρίνουμε τον εν λόγω ανεπιθύμητο βόμβο σε: (α) αυτόν από την πλημμελή ανόρθωση, ο οποίος συν-διαμόρφωνε, μαζί με τον επιθυμητό ήχο, το φέρον, και (β) σε εκείνον από την ελλιπή θωράκιση του μπλεντάζ του καλωδίου σύνδεσης, στον προενισχυτή ακουστικών συχνοτήτων, του μικροφώνου ή/και πικάπ ή/και ακόμα και από την κεφαλή του πικάπ που άρπαζε από την διαμορφωμένη ραδιοσυχνότητα (ακόμα υπάρχει πάνω στο πλαστικό κάλυμμά της το αποτύπωμα από το δάκτυλό μου, όταν αυτό "κάηκε από τα στάσιμα" - μύλος : )
.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Τα παρακάτω δεν πρέπει θα να εκληφθούν ως τελεσίδικα γεγονότα αλλά ως μόνον προσωπικές, δικές μου, απόψεις - Λοιπόν - Ήταν μόνον μετά την πρώτη ανάγνωση του προταθέντος κειμένου που κατόρθωσα να δω για πρώτη φορά χθες το τι μου έλειπε από την εικόνα της λούπας γείωσης εδώ και κοντά 50 χρόνια τώρα - ένας ορισμός - ο χαρακτηρισμός δηλαδή της διασύνδεσης των σασί δύο, -οπωσδήποτε, ακριβώς, και μόνον δύο- συσκευών προς διαμόρφωση μιας -οπωσδήποτε, ακριβώς, και μόνον μιας, και εξ αυτού: "απλής"- λούπας με καθολικώς ακαθόριστη γεωμετρία, η οποία όμως συμπεριλαμβάνει δύο θέσεις με τοπικώς καθορισμένη γεωμετρία -οπωσδήποτε, και τουλάχιστον δύο, και εξ όλων αυτών: "νησίδες"- οι οποίες μάλιστα είναι "κυκλωματικών διαστάσεων": πρόκειται για τις εντοιχισμένες πρίζες σούκο όπου η καθολικώς ακαθόριστη λούπα γίνεται τοπικώς καθορισμένη στους κυκλωματικούς κόμβους που διαμορφώνονται από τις συνδέσεις κάθε βύσματος -ή όπως αλλιώς το λένε, δεν ξέρω- της γείωσης ασφαλείας του σούκο ρευματολήπτη ή φις κάθε μιας εκ των δύο συσκευών, στην αντίστοιχη υποδοχή -ή όπως αλλιώς την λένε, δεν ξέρω- του αγωγού γείωσης ασφαλείας σε κάθε έναν σούκο ρευματοδότη ή πρίζα - Οπότε γίνεται έτσι επιτέλους κατανοητή σε εμένα και κάθε απόπειρα μιας τοπικώς καθορισμένης κυκλωματικής διακοπής ή εξουδετέρωσης, της καθολικώς ακαθόριστης απλής λούπας: με την παρεμβολή, στην μία -ή γιατί όχι; και στις δύο- από τις κυκλωματικά καθορισμένες νησίδες της, μιας "άπειρης" αντίστασης - Μάλιστα, στην δική μου οπτική -ίσως και άλλων, δεν ξέρω- το ζήτημα αυτό είναι αντίστοιχο προς εκείνο της απόπειρας εξουδετέρωσης, ή εν πάση περιπτώσει του δραστικού περιορισμού, της -λόγω του επιδερμικού φαινομένου- διαρροής ρεύματος στην εξωτερική επιφάνεια του εξωτερικού αγωγού ή μπλεντάζ της ομοαξονικής γραμμής τροφοδοσίας συμμετρικής κεραίας με την χρήση γενικώς κυκλωματικού/πεδιακού/μικτού balun και ειδικώς πεδιακού bazooka - Συμπέρασμα; - Ναι! Μπορεί να γίνει! - Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη!
.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Ξεκινώντας πάντα από το περιεχόμενο της υπόδειξης νομίζω πως μπορούμε επίσης "να δούμε" την εν λόγω λούπα αρκούντως απλοποιημένα ως μία -πάντα ακαθόριστης γεωμετρίας αλλά χωρίς περαιτέρω συνέπειες από αυτό το γεγονός επάνω στην περαιτέρω θεώρησή της- ρευματική κατανομή που συντηρείται "με κάποιον τρόπο", π.χ. ως αποτέλεσμα της παρουσίας γειτονικού στο σπίτι σταθμού AM (και όχι μόνον, AM αφού έχω εμπειρία και από "αδειοδοτημένο" σταθμό FM που εξέπεμπε, δυστυχώς συνεχώς και ενδεχομένως ακόμα εκπέμπει, από την ταράτσα σπιτιού στο ακριβώς διπλανό σε εμάς τετράγωνο ή π.χ. από την παρουσία στο διπλανό "διαμέρισμα" άλλου σπίτι πηγής "βιομηχανικών παρασίτων" από "αδειοδοτημένη" βιοτεχνία που "λειτουργούσε", "ευτυχώς" αυτή, μόνον με μία βάρδια εντός εργασίμου ωραρίου κι έτσι υπήρχαν αρκετές ώρες που μπορούσες να δεις οικιακή τηλεόραση ή να ακούσεις οικιακό ραδιόφωνο ή και -χωρίς τα γκάπα-γκούπα της- ακόμα και να κοιμηθείς).

Έτσι όμως, η απλή θεώρηση (που πιο απλή δεν μου φαίνεται να γίνεται) της υπόδειξης, η οποία "βλέπει", αυτήν την καθολικώς ακαθόριστη απλή λούπα με τις δυο τοπικώς καθορισμένες κυκλωματικές νησίδες, "κυκλωματικά", σαν ένα σύνηθες κλειστό κύκλωμα με μια πηγή τάσεως και ένα -ουσιαστικά- ωμικό φορτίο, μας παρακινεί -και καλά κάνει!- και εμάς να επιχειρήσουμε κι εμείς "να δούμε" την ίδια λούπα "ακόμα πιο καλά" και "επεκτεταμένα", ήτοι "πεδιακά", αλλά και έτσι, επίσης απλοποιημένα (που πιο απλά επίσης δεν μου φαίνεται να γίνεται), προς εξαγωγή -πάντα ενδεικτικών- συμπερασμάτων, "για να δούμε αν αυτό "πράγματι φαίνεται" πως μπορεί να γίνει": αν δηλαδή, και κατά πόσον, η διακοπή στην συνέχεια μιας παραδειγματικής ή "υποδειγματικής" λούπας ρεύματος, δηλαδή μιας με εντελώς καθορισμένη γεωμετρία που τροφοδοτείται από την "ίδια" κυκλωματικών διαστάσεων πηγή, επιφέρει μια ουσιαστική εξασθένιση στο πλάτος της ρευματικής κατανομής ή ακόμα απλούστερα ουσιαστική μείωση στην εκπεμπομένη ισχύ ακτινοβολίας της. Οπότε και προτείνεται , ως "project" που λένε, η Εργασία της συγκριτικής αριθμητικής μελέτης της εν λόγω ισχύος με το πρόγραμμά "μας" richwire -ποιο άλλο; : )- αφενός από μια ισοπολυγωνική λούπα με μια πηγή και αφετέρου από μια σχεδόν ίδια λούπα η οποία προκύπτει από την προηγούμενη αφού όμως εκείνη έχει προηγουμένως "κάπου" κοπεί.

Οπότε ανοίγουν έτσι και διάφορες "προοπτικές", όπως "να δούμε τι γίνεται" όταν π.χ. τι γίνεται όταν αλλάζει η θέση του κοπής σε σχέση με την θέση της πηγής ή όταν αλλάζει η συχνότητα από χαμηλή ("βιομηχανικά/βιοτεχνικά" παράσιτα) σε υψηλή ("ραδιοφωνικά παράσιτα") ή δεν ξέρω την στιγμή αυτή άλλο τι.

Πολύ ενδιαφέρον! Θα το κάνουμε; Να δούμε. Αν και πότε : )
.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Σε σχέση με το project να προσθέσουμε και τα εξής: (1) το σημειακό κόψιμο της λούπας αλλάζει ουσιωδώς την ρευματική κατανομή της αφού η κοπή επιβάλλει μόνιμο μηδενικό στο ρεύμα εκεί όπου προηγουμένως υπήρχε κάποιο ρεύμα γενικώς μη μηδενικό, με αποτέλεσμα την γενική αλλαγή της ρευματικής κατανομής παντού στην λούπα, (2) το κόψιμο μετατρέπει την εκ κατασκευής κλειστή λούπα, σε δίπολο σχήματος σχεδόν ίδιου με της λούπας πλην του σημείου κοπής το οποίο σημείο μετατρέπεται έτσι σε δύο σχεδόν συμπίπτοντα γεωμετρικώς σημεία χωρίς όμως ηλεκτρική σύνδεση μεταξύ τους, ανά ένα ελεύθερο άκρο στο κάθε στέλεχος ή σκέλος του εν γένει ανισοσκελούς διπόλου, όπου το ρεύμα μηδενίζεται υποχρεωτικά, και (3) κυκλωματικά η κοπή μηδενίζει το ρεύμα και παντού αλλού και το ζήτημα λήγει, πεδιακά όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί πως μηδενίζεται παντού αλλού κι αυτό είναι "Το Ερευνητέον" ή η ταμπακιέρα, και γι αυτό ομιλήσαμε περί μειώσεως της ισχύος ακτινοβολίας: αν πραγματικά συμβαίνει και κατά πόσον μεταξύ της λούπας και του διπόλου - είμαστε πολύ επιφυλακτικοί στο σημείο αυτό και ομολογουμένως κάθε σοβαρή μείωση -να πούμε κατά 5 φορές;- θα μας προκαλέσει πραγματική έκπληξη. Μακάρι! Πέραν όμως αυτών υπάρχει ένα επί πλέον ενδιαφέρον ζήτημα αναφορικά με το μήκος της λούπας και του δια της κοπής προκύπτοντος διπόλου σε σχέση με το μήκος κύματος, για δύο λόγους: (α) αν θα επιδιώξουμε να προκαλέσουμε ή να αποφύγουμε ή εν πάση περιπτώσει να διερευνήσουμε την εξ αρχής παρουσία στην λούπα ή στην εκ της κοπής εμφάνιση ενός τουλάχιστον κόμβου ρεύματος στασίμου κύματος ή σχεδόν κόμβου ρεύματος - πολύ χαμηλού ρεύματος σε σχεδόν σταθερή θέση, και (β) τι μέλει προκύψει αναφορικά με την πολύ-αναγνωρισμένη πια (πρώτη φορά, περί το 1988, από τον Mark Tilston, μετά από τον ίδιο τον συντάκτη του Thin-Wire, τον Jack Richmond, περί το 1990, μετά θάνατον, και τέλος διαπιστωμένη και από εμάς, αρκετές φορές, σε περιπτώσεις κεραιών "ασυνήθιστα" μικρών) θεωρητική-λογική αδυναμία του richwire να χειριστεί ανεξαρτήτως του τρόπου αρίθμησης των τμημάτων (να παράγει δηλαδή τα ίδια αριθμητικά αποτελέσματα ανεξάρτητα του αύξοντος αριθμού μέτρησης κάθε ενός από τα ευθύγραμμα τμήματα, που του αναθέτει -υπό την αποκλειστική ευθύνη του- ο χειριστής του) "πολύ μικρές" κεραίες - δηλαδή με μικρό λόγο μήκους κεραίας προς μήκος κύματος, όπου τα εισαγωγικά έχουν μπει για να επιστήσουν την προσοχή στο γεγονός πως αυτός είναι ακαθόριστα μικρός ή αλλιώς πως δεν ξέρουμε πόσο ακριβώς μικρό είναι αυτό για το οποίο μιλάμε : "πολύ μικρό".

Να λοιπόν που έχουμε μπροστά μας ένα Πραγματικά Πολύ Ενδιαφέρον Ζήτημα!
.
Προσθήκες - 24 Νοεμβρίου 2021
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 24 Νοέμ 2021, 15:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

Γειά σου Πέτρο ευχαριστώ για τις επισυμάνσεις σου,
1_5.jpg
1_3.jpg
1_2.jpg
1_1.jpg
τι έχουμε εδώ:
βρήκα ένα PSU της Trust στο υπόγειο και ψάχνω ένα άλλο το οποίο έχει διαφορετικό τρόπο GND πιο απλό από τούτο της Trust....θα το βρώ και σας ενημερώνω..
Ανεβάζω μερικές φώτο από την πρίζα 220 Volt και το PCB που έχει ferrite/Capasitors σε "διάταξη" Υ,αν παρατηρήσετε ο "μηχανικός" της Trust γειώνει το Pin της γείωσης δικτύου 220 volt μετά συνδεοντάς την με τους μπλέ Capasitors..
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Διαπιστώνω ότι με αφορμή το συγκεκριμένο ζήτημα ξέφυγα πάλι σε ονειροπολήσεις κι έφτιαξα ένα καινούριο θέμα για κεραίες, που ίσως μπορεί να χρησιμεύσει σαν μια εναλλακτική αφετηρία εξήγησης της ιδανικής λύσης, αυτής δηλαδή με την διακοπή της λούπας γείωσης προστασίας -όχι βέβαια στις θέσεις του ρευματοδότη ή του ρευματολήπτη κάθε μιας εκ των δύο συσκευών αλλά σε έναν ή καλύτερα και στους δύο κονέκτορες διασύνδεσης των δύο συσκευών-, που στην απλούστερη εκδοχή της την "βλέπω" -πιο απλή εγώ δεν "βλέπω"- μέσω της εν σειρά παρεμβολής (στην λούπα και σε κάποια κατάλληλη κυκλωματική θέση της ακαθόριστης λούπας η οποία θέση ΔΕΝ θα είναι βεβαίως στους ρευματολήπτες και τους ρευματοδότες των συσκευών έτσι ώστε να ΜΗΝ πειραχθεί κατά το παραμικρό η γείωση ανθρώπινης ασφαλείας/προφύλαξης/προστασίας Safety Earth των συσκευών αυτών) ενός παθητικού, συντονισμένου εν παραλλήλω LC, κυκλώματος, με υψηλή τιμή σύνθετης αντίστασης, πες "άπειρης", "κάπου εκεί στις υψηλές συχνότητες", το οποίο έτσι θα συνεχίζει μέσω του πηνίου (L) την γείωση προστασίας στις, πέραν μακράν των Υψηλών, Χαμηλές Συχνότητες και θα αντιμετωπίζει το πρόβλημα ασφαλείας, που ορθώς ήδη έθεσε ο Γιώργος. Όμως. Ειλικρινώς; Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν στο ζήτημα περιλαμβάνονται ή όχι και τα "βιομηχανικά παράσιτα" που ήδη ανέφερα. Τι θα γίνει με αυτά; Παρεμβολή ακόμα ενός παραλλήλου LC για χαμηλές; Μπορεί κι αυτό. Τέλος πάντων. Για εμένα το ουσιώδες στην όλη ιστορία είναι να ΜΗΝ γίνει παρεμβολή ηλεκτρονικών ή δεν ξέρω ποιων άλλων ενεργητικών στοιχείων στην λούπα της γείωσης προστασίας στις θέσεις ρευματολήπτη ή ρευματοδότη (έχω πικρά εμπειρία από ηλεκτρονικά πολύπριζα "ασφαλείας", τα οποία "έκατσαν" χωρίς καμιά ειδοποίηση πως έπαψαν να λειτουργούν και τα θεωρώ ως τα πλέον πιθανόν υπεύθυνα για την εμφάνιση, όπως ήδη ανέφερα, του ημίσεος ή του όλου της τάσης δικτύου μεταξύ των σασί δύο διασυνδεδεμένων με μπλεντάζ καλώδιο συσκευών και σε άλλες περιπτώσεις, πέραν της ειδικής περίπτωσης του router που ανέφερα), που θα διακόπτει την ηλεκτρική συνέχειά της, κι ό,τι είναι να γίνει, να γίνει, αρκεί αυτή η γείωση ασφαλείας να παραμένει πάντοτε ηλεκτρικά αδιάκοπη-συνεχής. Άρα; Μόνον με παθητικά στοιχεία σε έναν ή καλύτερα και στους δύο κονέκτορες διασύνδεσης των δύο συσκευών.

Βέβαια υπάρχουν και άλλα σημεία που επίσης ΔΕΝ έχω καταλάβει. Όπως σε αυτή την υπόδειξη, που ναι μεν ξεκινά "βλέποντας" ορθώς την λούπα της γείωσης προστασίας αλλά -παρεκτός και κάτι μου ξέφυγε- δεν βλέπω να ολοκληρώνει το θέμα αναφέροντας μας επακριβώς το πως και το που γίνεται η σύζευξη και σε ποιες συχνότητες -στις χαμηλές ή/και στις υψηλές- με το εσωτερικό των κατά τα άλλα ολικώς θωρακισμένων συσκευών στο FIGURE 4 FIGURE 2 της υπόδειξης Find and Eliminate Ground Loops

Εικόνα

ή όπως και το ότι στο ίδιο FIGURE 4 FIGURE 2 αφήνει -σαν "ευκόλως εννοούμενο"; που εγώ πάντως δεν το εννοώ, ή σαν άσχετο;- το τι γίνεται με το "Coax" παραπέρα και προς τα δεξιά του, ως διαφορετικό βεβαίως του "Shielded cable", το οποίο επίσης μετέχει στην απλή λούπα της γείωσης προστασίας. Μυστήριο. Εντάξει. Να καταλάβω την εν λόγω λούπα σαν μιας στροφής πηνίο στις χαμηλές συχνότητες και σαν κεραία λήψεως στις υψηλές [*] αλλά το ερώτημα για την σύζευξη με το εσωτερικό πανταχόθεν θωρακισμένων συσκευών, με τα σασί τους γειωμένα, δεν το βλέπω παρεκτός ίσως μέσω του ζεύγους των αθωράκιστων καλωδίων τροφοδοσίας Line Live-Neutral. Χμ... Αν έτσι είναι, τότε θα γινόταν τίποτα το θετικό αν τα θωρακίζαμε, βάζοντας π.χ. και τα τρία, Line Live-Neutral-Protective Earth, μέσα σε επίσης γειωμένο μεταλλικό περίβλημα ή σπιράλ ή σερπαντίνα ή φουρφούρι ή όπως αλλιώς το λένε, δεν ξέρω. Να! Άλλο ένα Πολύ Καλό, Πολύ Ενδιαφέρον, ζήτημα που πρέπει να δοκιμάσω πειραματικά αν παίζει -και σαν να μου φαίνεται πως κάπου βόσκει ένα τέτοιο κομμάτι... : )

Τέλος, ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένουμε στον όρο "γαλβανική" -αν και σαν κάπου να θυμάμαι πως αυτή είναι άλλη μια εναλλακτική ονομασία της "ηλεκτρικής" - αναμνηστική και τιμητική; και μάλιστα προς αντιδιαστολή της "μαγνητικής"; και οι δυο για τα αντίστοιχα είδη της σύζευξης; της αποσύζευξης; δεν θυμάμαι, και πρέπει να ψάξω να το βρω.
.
Διευκρινίσεις - 29 Νοεμβρίου 2021
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 05 Δεκ 2021, 23:04, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

SeAfasia έγραψε: 22 Νοέμ 2021, 14:04 "Ανεβάζω μερικές φώτο από την πρίζα 220 Volt και το PCB που έχει ferrite/Capasitors σε "διάταξη" Υ,αν παρατηρήσετε ο "μηχανικός" της Trust γειώνει το Pin της γείωσης δικτύου 220 volt μετά συνδεοντάς την με τους μπλέ Capasitors..
Μάλιστα! Σαν να αρχίζω να φαντάζομαι πως θα καταλάβω τελικά τον ρόλο των εξαρτημάτων περί τον ενσωματωμένο ρευματολήπτη του τροφοδοτικού! Σαν να αρχίζει να φαίνεται πως μπορεί να δέσουν όλα αυτά μεταξύ τους... Νομίζω πως θα ήταν πολύ χρήσιμο να έχουμε ένα κάποιο πρόχειρο σχεδιάγραμμα της καθόλα τα φαινόμενα απλής συνδεσμολογίας στο πλακετάκι πάνω στον ρευματολήπτη, καθότι ένα τέτοιο ίσως μπορεί να τα βάλει όλα στην θέση τους - από άποψη κατανόησης εννοώ. Χε! Χε! "Υπό το φως των νέων εξελίξεων", θα πάω κι εγώ να βρω κανένα "καθισμένο" τροφοδοτικό, να δω αν και τι έχει αντιστοίχως εκεί κοντά στον ρευματολήπτη, μπας και καταλάβω τι γίνεται... Ευχαριστώ θερμώς Κώστα!
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

Πέτρο θα το είχα ανεβάσει αλλά δεν έχω πυκνωτές κατάλληλους για τηνπερίπτωση μας...
θα παραγγείλω άμεσα,τα υπόλοιπα υιλκά υπάρχούν στα ράφια μου...
Ντίνος..
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

SeAfasia έγραψε: 22 Νοέμ 2021, 20:16 Πέτρο θα το είχα ανεβάσει αλλά δεν έχω πυκνωτές κατάλληλους για τηνπερίπτωση μας...
θα παραγγείλω άμεσα,τα υπόλοιπα υιλκά υπάρχούν στα ράφια μου...
Ντίνος..
Κώστα, αυτή την στιγμή οι τιμές δεν έχουν σημασία, σημασία έχει το κυκλωματάκι, για να δούμε αν αυτό που κάνουν πρακτικά κολλάει με αυτά που τρέχα-γύρευε θεωρητικολογώ εδώ, οπότε, σε παρακαλώ πολύ, αν το έχεις ξεσηκώσει το σχεδιαγραμματάκι, τότε ανέβασέ το, να το δούμε.

ΥΓ Και με την ευκαιρία, για να μην ξεχάσω αυτό για τα βιομηχανικά παράσιτα, αν βέβαια τίθεται καθόλου -δεν το ξέρω- ένα τέτοιο ζήτημα, οπότε πρέπει να καθίσω και να λογαριάσω: τι τιμές γινομένου LC και ποια κυκλωματικά στοιχεία αυτεπαγωγής και χωρητικότητας υπάρχουν στο εμπόριο που να είναι ικανά να διακόψουν την λούπα σε παράλληλο LC συνδυασμό τους στις "χαμηλές συχνότητες" - κι όπου φυσικά οι λογαριασμοί δεν θα γίνουν για συχνότητα αποκοπής "περί τα 50 HZ" για να έχουμε μετά άλλα προβλήματα τρέχα-γύρευε με την μείωση της προστασίας γείωσης ή με δυο λόγια: δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν κάτι τέτοιο πραγματικά μπορεί να γίνει -οπότε, σχεδόν σίγουρα, κάπου ήδη θα γίνεται- με τα βιομηχανικά παράσιτα... Δεν ξέρω.
.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

αυτό εννοώ και κάνε τους υπολογισμούς σου Πέτρο:
loop.JPG
loop.JPG (25.49 KiB) Προβλήθηκε 4026 φορές
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπά ψηφιακά κυκλώματα”