Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Ψηφιακά κυκλώματα που δεν εντάσσονται στις παραπάνω κατηγορίες.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

Α! Αυτό! To FIGURE 4 της υπόδειξης Find and Eliminate Ground Loops... Κι εγώ που νόμιζα πως έλεγες για το πραγματικό, εκείνο της φωτογραφίας σου... ΟΚ! Αλλά έτσι, με την ευκαιρία αυτή, βρήκα πως η δική μου αναφορά στο FIGURE 4 της ίδιας υπόδειξης σε προηγούμενο μήνυμά μου ήταν λανθασμένη, και την διόρθωσα στο ορθό: FIGURE 2: Ground loop in my entertainment system. Καλά. Θα δω τότε αν και τι μπορώ να κάνω με το δικό μου καμένο τροφοδοτικό, που ελπίζω να έχει και αυτό ένα τέτοιο κυκλωματάκι. Χαιρετώ!
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

Aν έρθουν τα υλικά δλδ οι πυκνωτές WiMa μέσα στην εβδομάδα θα το ετοιμάσω....
Τώρα είμαι 80 μέτρα CW....με πολλά στατικά προσπαθώ να κάνω επαφή με άλλους ραδιοτηλεγραφητές..
Χαιρετώ ._ ._. . .
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Χαίρετε!

Όσο συνεχίζω να το σκέπτομαι και να το μελετώ, τόσο λιγότερο μ' αρέσει, αφού, κατά την ταπεινή μου γνώση και την τρέχουσα ταπεινή μου γνώμη κττμγκτττμγ - "συντομογραφικά" : ) - μού φαίνεται ότι το σχήμα αυτό:

Εικόνα

δηλαδή το FIGURE 2 στην υπόδειξη: Find and Eliminate Ground Loops είναι ελλιπές και τελικά είναι και λανθασμένο δημιουργώντας σε εμένα περισσότερες απορίες από εκείνες που αρχικά μού έδωσε την εντύπωση πως θεράπευσε, καθότι -υποθέτω- το σχήμα αυτό επιχειρεί να αποτελέσει ένα παράδειγμα εφαρμογής της θεωρίας που σχηματοποιείται στο FIGURE 1:

Εικόνα

Άρα, το σχήμα της ακαθόριστης απλής λούπας του πρακτικού FIGURE 2 θα έπρεπε να ακολουθεί πλήρως το θεωρητικό FIGURE 1 και έτσι θα έπρεπε να είναι μία παντού αδιάκοπη απλή κλειστή γραμμή αυθύπαρκτη και έξω από κάθε άλλο στοιχείο του FIGURE 2 σχήματος, όπως ακριβώς δηλαδή υποδεικνύει το FIGURE 1 - αφού πρώτα αγνοήσουμε τα τεθέντα επάνω και στις δύο γραμμές βελάκια, ως άσχετα με την συζήτηση. Αλλά δεν το ακολουθεί. Αφού αυτός που την ζωγράφισε, τερματίζει την διακεκομμένη γραμμή με ένα τμήμα συνεχούς γραμμής επάνω στο μπλεντάζ του Coax, άνω δεξιά.

Γιατί να το κάνει αυτό; Λοιπόν, κττμγκτττμγ, δεν πρόκειται για λάθος σχεδίασης αλλά για καθαρή δήλωση αδυναμίας του ιδίου να ξέρει που ακριβώς θα κλείσει την απλή λούπα, μιας και ο ίδιος αυτός οφείλει να γνωρίζει ότι κάθε κεραία -την παρουσία της οποίας υπονοεί αφού γράφει "Tuner antenna" άνω δεξιά στο FIGURE 2- όταν δεν βρίσκεται μέσα σε έναν τεχνητό "ανηχωϊκό", πανταχόθεν θωρακισμένο ηλεκτρομαγνητικά, θάλαμο θα κείται στον ανοικτό και απεριόριστο χώρο.

Πέραν αυτών όμως θα πρέπει να επισημάνουμε και την απουσία από το πρακτικό FIGURE 2 των -κττμγκτττμγ- πολύ σημαντικών στην δημιουργία της σύζευξης των εσωτερικών κυκλωμάτων των δύο συσκευών με τον ακαθόριστο βρόχο ή την ακαθόριστη λούπα μέσω των δύο αγωγών σύνδεσης στο δίκτυο ηλεκτρικής ενέργειας L-N -όπως άλλωστε έχουμε ήδη υποδείξει σε προηγούμενο μήνυμα του ιδίου αυτού θέματος, ενώ -πάντα κττμγκτττμγ- δεν μπορεί να είναι μόνον μέσω αυτού -του ενός και μόνον αγωγού (;)- που ο ίδιος ονομάζει "Output" και είναι το μοναδικό στο FIGURE 2 που βρίσκεται σαφώς εκτός θωράκισης -πάντα εξαιρώντας το ασαφούς απόληξης ανοικτό "Coax" άνω δεξιά.

Κι έτσι ξαναγυρνάμε στο σημείο που βρισκόμασταν πριν να ξεκινήσουμε την ανάγνωση και εν συνεχεία την μελέτη της υπόδειξης: εκεί που δεν "βλέπαμε" ούτε κλειστή λούπα, ούτε σύζευξη με αυτήν - την οποία όμως σύζευξη θα την κατανοούσαμε αν αφορούσε κυκλώματα συσκευών -είτε του FIGURE 2, είτε άλλων τρίτων- "πλησίον" της λούπας, εφόσον βέβαια οι συσκευές αυτές θα ήταν ΗΜ αθωράκιστες.

Παρεκτός και παραδεχθούμε πως "ναι, υπάρχει πάντα μια-κάποια-όποια" σύζευξη, πάει και τελείωσε, και δεν μας ενδιαφέρει να βρούμε ποια είναι αυτή" ή/και -ομολογουμένως πολύ καλύτερα- πως "εμείς ασχολούμαστε μόνον με την λούπα και καλού-κακού με την εξουδετέρωσή της, υπάρχει-δεν-υπάρχει σύζευξη με αυτήν".

Δεκτόν!

: D

Με Θερμούς Χαιρετισμούς!
.
Προσθήκες - (27, 26 Νοεμβρίου 2021) - Τι να σημαίνουν άραγε οι διακεκομμένες περιβάλλουσες γραμμές των 2 PCBs στο FIGURE 2; Αν δηλώνουν -όπως εμένα μου φαίνεται- την εσωτερική μιας διπλής θωράκισης -"κανονικά", η πλησιέστερη στα ηλεκτρονικά πρέπει να είναι το σασί, κι εδώ φαίνεται ένα περίκλειστο σασί- στην οποία αναφέρεται ο Γιώργος:

Εικόνα

τότε η διασύνδεσή τους με την γείωση προστασίας είναι -κττμγκτττμγ- που μπορεί να φαίνεται λανθασμένη, αν εκληφθεί ως ακύρωση της διπλής θωράκισης στις Υψηλές Συχνότητες ΥΣ
-
είχαμε έναν τέτοιο προβληματισμό "στον δικό μας" ανηχωϊκό θάλαμο (τον πρώτο, περί το 1985, δημοσίως γνωστό στην Ελλάδα κι ίσως και πιο έξω), το εσωτερικό του οποίου φαίνεται στην χρονολογικά μάλλον πρώτη Φωτογραφία του Αδαμαντίου Διαμαντίδη SV7FSF, στο σχετικό λήμμα της wikipedia: Anechoic chamber, αλλά τον ξεπεράσαμε μετά από λεπτομερή θεώρηση της διαθέσιμης επιφάνειας για το επιδερμικού φαινομένου ρεύμα ΥΣ στις θέσεις διασύνδεσης του εξωτερικού και εσωτερικού μεταλλικού τοιχώματος (σάντουιτς κοντραπλακέ θαλάσσης με ανοξείδωτες λαμαρίνες) τα οποία συγκρατούν στην θέση τους διαμπερείς μεταλλικές βίδες
-
αλλά είναι πραγματικά λανθασμένη -κττμγκτττμγ- στις Χαμηλές Συχνότητες, όπου, αν αφαιρεθεί η διασύνδεση τότε θα αποκαταστήσει -κττμγκτττμγ- την διπλή θωράκιση σε όλες τις συχνότητες, Υψηλές και Χαμηλές, οπότε γεννάται το ερώτημα:

Τι προσφέρει η ενασχόληση του συγγραφέα με την λούπα γείωσης αφού η παρουσία της δεν θα γίνεται αντιληπτή από τα διπλώς εσώκλειστα ηλεκτρονικά;

Ή με άλλα λόγια: Μήπως είναι η εν λόγω λανθασμένη διασύνδεση η αιτία ενασχόλησης του συγγραφέα με την λούπα γείωσης;

: )

Μύλος.

: D

.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
"Επανερχόμεθα" : ) διότι δεν μπορούμε να ησυχάσουμε... : D Λοιπόν. Αφού νομίζουμε πως καταλάβαμε τι γίνεται, θα επιχειρήσουμε ΜΊΑ ΠΙΘΑΝΉ τροποποίηση του FIGURE 2 η οποία -κττμγκτττμγ- αποκαθιστά τον κλειστό βρόχο γείωσης και υποδεικνύει την δυνατότητα σύζευξης κι έτσι μπορεί να απαντήσει μερικά από τα "ρητορικά" αλλά -κττμγκτττμγ- εύλογα ερωτήματα που διατυπώσαμε στο προηγούμενο μήνυμα, ως εξής:

Εικόνα

όπου με κόκκινο οι διαγραφές και με μπλε οι προσθήκες στο FIGURE 2, ενώ οι σχηματικές λεπτομέρειες εντός των θωρακισμένων συσκευών δεν μας ενδιαφέρουν και θα μπορούσαμε να τις παραλείψουμε σχεδόν όλες - η μπλε σύνδεση είναι η γείωση προστασίας στο καλώδιο του φις της δεύτερης συσκευής και η μικρή μπλε διακεκομμένη γραμμή -δυο όλες-κι-όλες μικρές κάθετες, κολλητές στην κόκκινη διαγραφή της περιττής διαδρομής- το ορθόν κλείσιμο του απλού κλειστού βρόχου γείωσης.

Τώρα πράγματι υπάρχει κλειστός βρόχος γείωσης (η Νικολίτσα "βλέπει" έναν ηλεκτρομαγνητικά "παρασιτικό" βρόχο) -"γαλβανικός"; ναι, αν σημαίνει κυκλωματικά ηλεκτρικός- που πράγματι μπορεί να θεωρηθεί ως παρακείμενος της συσκευής λήψης με διάταξη συντονισμού κεραίας και με συνδεδεμένη την κεραία λήψης, κι έτσι πράγματι μπορεί να θεωρηθεί ως συνεζευγμένος -είτε κυκλωματικά μαγνητικά, είτε πεδιακά ηλεκτρομαγνητικά- με τα εσωτερικά της συσκευής αυτής ηλεκτρονικά.
.
Προσθήκες - 2 Δεκεμβρίου 2021
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 02 Δεκ 2021, 20:02, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Μετά από όλα αυτά νομίζω πως το πρόβλημα που έχουμε με το modem router μάλλον δεν είναι πρόβλημα βρόχου γείωσης προστασίας αλλά μάλλον είναι πρόβλημα που έχει να κάνει με καθαυτή την γείωση προστασίας -προς την κατεύθυνση, δηλαδή, που υπέδειξε ο Γιώργος- της μη αποκατάστασης γείωσης προστασίας. Θα δούμε.
.
Διόρθωση - 30 Νοεμβρίου 2021
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 30 Νοέμ 2021, 21:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Πρόοδος - Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Ξεσήκωσα το κυκλωματάκι που πράγματι υπάρχει και στην υποδοχή του ρευματολήπτη του δικού μου τροφοδοτικού επιτραπέζιου PC και τα εξαρτήματα του οποίου μοιάζουν οπτικά με εκείνα των φωτογραφιών του Κώστα. Πλην ενός κίτρινου στοιχείου, με σχήμα ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου -πυκνωτής (;)- που συνδέεται μεταξύ L και N, και το οποίο πρέπει να το ξεκολλήσω για να δω αν είναι σωστό αυτό το "RX1" ή κάτι τέτοιο, που μισοφαίνεται γραμμένο όταν φωτίζω το πλακετάκι από κάτω, χωρίς όμως καθόλου να φαίνεται και το σύμβολό του, παρεκτός από δυο γραμμές που προφανώς είναι οι ακροδέ(κ)τες του, τα άλλα στοιχεία, που ανά κάθε μία γραμμή έναν αγωγό L και N είναι ίδια και εν σειρά είναι: ένας μπλε πυκνωτής φακής προς το σασί, που γράφει επάνω του "222" αλλά δεν μπορώ να δω αν έχει ή όχι κάπου μία τελεία -υπονοούμενης προφανώς αλλά άγνωστης σε εμένα υπομονάδας χωρητικότητος- και "2kV", και ένα τύλιγμα από μερικές σπείρες γύρω από "τοροφερίτη" -φερίτης μου μοιάζει- με το ένα τύλιγμα απέναντι από το άλλο αλλά ο τοροφερίτης δεν ξέρω τι ακριβώς είναι (κοινά "κλειστός"; διπλά ή απλά "κομμένα" ανοικτός; δεν ξέρω) αλλά με έναν μόνον απλό διακόπτη, που είναι και το χειρότερο που υπάρχει εκεί μέσα αφού βρίσκεται αυτός ΜΕΤΑ το κυκλωματάκι (αυτό θα το ξαναδώ πιο προσεκτικά διότι αν έτσι είναι αυτό σημαίνει πως το κυκλωματάκι βρίσκεται συνέχεια "υπό τάσιν", κι ανεξαρτήτως της θέσης του, μέχρις ότου βγάλουμε το φις από την πρίζα : πολύ κακό αυτό) και ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να κόβει ΜΟΝΟΝ την L, όπως γράφει πάνω στο πλακετάκι, όταν βέβαια το φις του "στάνταρ" καλωδίου σύνδεσης ενός επιτραπέζιου PC συνδεθεί πράγματι έτσι ΌΠΩΣ ΠΡΈΠΕΙ, δηλαδή αφού έχουμε βεβαιωθεί ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ L του -κι εδώ οι αναφορές του τύπου "αφού έτσι το λένε οι προδιαγραφές" ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΦΘΟΥΝ αφού "πολλά έχουν δει τα μάτια μας"-, και το συμπέρασμά μας ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να βγει μόνον μετά από έλεγχο με το πολύμετρο- δηλαδή: το L από το πλακετάκι με το L του καλωδίου και το L του καλωδίου με το L της εντοιχισμένης πρίζας- αν και συνήθως πια, το φις πάει σε ένα πολύπριζο, όπου ένα πλήθος από αυτά συνδέονται ΌΧΙ με το "κριτήριο του κοινού L" αλλά από-δω-κι-από-κει με συνήθη μοναδική φροντίδα να μπουν κατά τέτοιο τρόπο που να μην εμποδίζει το ένα το άλλο. Κι ίσως είναι σε αυτό το φάουλ μου (αν και παλαιά κρατούσα λεπτομερέστατα λογαριασμό - αλλά για το θέμα αυτό σαν να μου φαίνεται πως τα έχουμε ξαναπεί εδώ) να βρίσκεται και η εξήγηση για το modem router μου. Θα δούμε.
.
Διορθώσεις - 30, 29 Νοεμβρίου 2021
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pez την 30 Νοέμ 2021, 21:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Πρόοδος 2 - Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
από άλλο τροφοδοτικό - άλλη διάταξη στοιχείων

Εικόνα
.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

Γειά σου Πἐτρο,
σωστά,μόλις διαπίστωσα και εγώ το ίδιο στο ίδιο σημείο των τροφοδοτικών αφού ξεκαπάκωσα ένα άλλο επίσης...
Θα ανεβάσω και εγώ φώτο σύντομα...
Ήθελα να πώ το εξής:
1ον Ground Loops που παρουσιάζονται από αυτό το γεγονός που παρουσιάζουμε στις φώτο
και
2ον Ground Loops απο την κοινή γείωση(ΔΕΗ) στις συσκεύες μας στην περιπτώση μας ο υπολογιστής(USB Connectors κά) ή κάποια συσκευή Sound Interface που χρειάζονται isolation...
Τα σχέδια έχουν πρακτική αξία Πέτρο....
pcb_2.jpg
pez
Δημοσιεύσεις: 936
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2016, 01:51
Ονομα: pez
Τοποθεσία: eu
Επικοινωνία:

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από pez »

.
Ναι! Και βέβαια έχουν! Αρκεί να τα κατανοούμε. Κι εγώ "έχω προλάβει" : ) "να δηλώσω" εδώ : D πως λίγα πράγματα νομίζω πως καταλαβαίνω.

Αλλά Κώστα, όπως υπογράμμισα στα παραπάνω μηνύματα, εγώ αυτό δεν θα το έκανα: να παρεμβάλλω, δηλαδή, ο,τιδήποτε στην γραμμή στον αγωγό E της Γείωσης Ασφαλείας και να καταστήσω έτσι την λειτουργία της βασικής αυτής γραμμής αυτού του -πλέον σημαντικού εκ των τριών L, N, E- αγωγού Ε όμηρο της ποιότητας, της κατάστασης ή της διάρκειας ζωής των εξαρτημάτων τα οποία θα παρεμβάλλω.

Μάλιστα να πω με την ευκαιρία ότι σκέφτηκα "να ενισχύσω" περαιτέρω την -θεωρητική ακόμη- μελέτη της απλής διακοπής ενός απλού κλειστού βρόχου παρασίτων -κι όχι "παρασιτικού βρόχου", όπως θέλει η Νικολίτσα, όρος που παραπέμπει στην επικρατήσασα -κττμγκκττμγ: κακώς- ορολογία των συστοιχιών Yagi-Uda- κάνοντας την διακοπή αυτή όχι μόνον διπλή, όπως ήδη με άλλη αφορμή είπα, αλλά πολλαπλή: όσο σε πιο "μικρά" (πάντα σε σχέση με το μήκος κύματος") κομμάτια την κόψω, τόσο μικρότερη την ισχύ ακτινοβολίας περιμένω - αφού πάμε σε μικρό ή -πάλι κττμγκκττμγ: κακώς έτσι το λένε- "στοιχειώδες" δίπολο με πολλά "ασύνδετα" κομμάτια στην γειτονία του - Ε! Πού θα πάει; Δεν μπορεί! Σε μέγεθος μικρό, πες αμελητέο, η ισχύς αυτή θα καταλήξει : )
.
Διορθώσεις - Λίγο Αργότερα
.
Προσθήκη - Περισσότερο Αργότερα - Το ξανασκέφτηκα - Δεν μπορούμε να αφήσουμε τα κομμάτια "σκέτα", χωρίς πηγή - Διότι ναι μεν με ένα μόνον κόψιμο μπορούμε και βάζουμε μία μόνον σημειακή πηγή τάσης ("δεν βαριέσαι, ας είναι σχεδόν σημειακή" πηγή, που οφείλεται σε μια ακαθόριστη, "εν γένει", αιτία, ένα ακαθόριστο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο μέσα στο οποίο είναι "βυθισμένος" ο ακαθόριστης γεωμετρίας απλός κλειστός βρόχος - μια ακαθόριστη κατανομή σημειακών πηγών τάσεως με ακαθόριστη η κάθε μία τους τιμές μέτρου και φάσης επάνω στον βρόχο, τις οποίες, επειδή το κόψιμο είναι μόνον ένα, μπορώ να αντικαταστήσω απλοποιητικά από μία και μόνον πηγή), όταν όμως έχω δύο ή περισσότερα κοψίματα τότε το κάθε ένα από αυτά θα πρέπει να φέρει την δική του πηγή τάσης, ειδάλλως, αν δεν βάλουμε πηγή στο κάθε ένα από αυτά αλλά κρατήσουμε μόνον μία σε μόνον ένα από αυτά, τότε το επί ενός εκάστου των λοιπών θα οφείλεται μόνον στο εξ επαγωγής ρεύμα από την μία και μόνον πηγή κι έτσι το οφειλόμενο στο πρωταρχικό, στο ακαθόριστο, ηλεκτρομαγνητικό πεδίο θα έχει αγνοηθεί, ήτοι θα έχουμε ένα ριζικά διαφορετικό από το αρχικό μας πρόβλημα - δύσκολα τα πράγματα "εν γένει". Μπορούμε όμως να ξεκινήσουμε με μικρό βρόχο, κι έτσι, με ίσες κατά μέτρο και φάση πηγές, "να δούμε τι θα γίνει" τότε.
.
SeAfasia
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2015, 22:13
Ονομα: Ντίνος

Re: Γαλβανική απομόνωση,Ground Loops Analog Devices/ADUM4160

Δημοσίευση από SeAfasia »

έτοιμο πρός δοκιμή...
3.jpg
4.jpg
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπά ψηφιακά κυκλώματα”